Solunum yolu semptomları gösteren danalarda umckaloabo/EPS®7630 sıvı ekstratının tedavi amaçlı kullanımı sonrası etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of the umckaloabo/EPS®7630 liquid extract after therapeutic use in calves with showing respiratory symptoms
  1. Tez No: 415112
  2. Yazar: AHMET AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Solunum yolu enfeksiyon semptomları gösteren 6 aylık ve üzeri 40 adet Holştayn ırkı dananın kan serumu örneğinde Infectiouse Bovine herpesvirus tip-1 (BHV-1), Bovine viral diarrhea virus (BVDV), Bovine parainfluenza virus tip-3 (BPIV-3), Bovine respiratory syncytial virus (BRSV) ve Bovine adenovirus Tip-3 (BAV-3) yönünden antikor varlığına bakıldı. Tüm hayvanlar BRSV haricinde diğer etkenler yönünden seronegatif bulundu. BRSV seropozitif bulunan 20 adet dananın, 10 adedi kontrol ve diğer 10 adedi deneme grubu olarak sınıflandırıldı. Her iki grubun 0. günündeki kan örneklerinde BRSV antikor titreleri de belirlendi. Deneme grubunda bulunan hayvanlara kilogram ağırlıklarına göre oral yoldan sabah, öğle ve akşam 14 gün süreyle Umckaloabo/ EPs®7630 sıvı ekstratı verildi. Kontrol grubunda bulunan hayvanlara uygulama yapılmadı. Her iki gruptaki hayvanlardan 0., 3., 5., 7., 10. ve 14. günlerde alınan kan örneklerinde BRSV antikor titreleri belirlendi. 14. gün sonunda Umckaloabo/ EPs®7630 sıvı ekstratı verilen deneme grubundaki 10 hayvanın 9'unda (%90) BRSV antikor titresinin yükseldiği, 1 adedinde (%10) değişkenlik göstermediği belirlendi. Kontrol grubundaki 10 hayvanın 6'sında (%60) BRSV antikor titresinin yükseldiği, 3 adedinde (%30) değişkenlik göstermediği ve 1 adedinde (%10) düştüğü tespit edildi. Deneme grubunda BRSV antikor titresinin 10 hayvanın 6'sında (%60) 3.günde, 1'inin (%10) 5. günde, 1'inin (%10) 10. günde ve 1'inin (%10) 14. günde yükselmeye başladığı gözlendi. Kontrol grubunda ise BRSV antikor titresinin 10 hayvanın 3'ünde (%30) 3.günde ve 3'ünde (%30) 5.günde yükseldiği bulundu. Deneme ve Kontrol grubundaki hayvanların 14.
Özet (Çeviri)
The sera samples of 40 Holstein calves and over 6 months that their showing symptoms respiratory infection were investigated antibodies against to Infectious bovine herpesvirus type 1 (BHV-1), Bovine viral diarrhea virus (BVDV), Bovine parainfluenza virus type 3 (BPIV-3), Bovine respiratory syncytial virus (BRSV) and Bovine adenovirus type 3 (BAV-3). All samples were seronegative except BRSV. 20 BRSV seropositive calves were classified as 10 control groups and 10 experimental groups. BRSV antibody titers were also determined in blood samples on day 0 of both groups. According to their weights of the experimental group, Umckaloabo/ EPs®7630 liquid extraction were given orally every 8 hours in a day for 14 days. The extract was not performed in the control group. Titer of BRSV antibodies were detected in the blood samples of animal in each group on the 0th, 3rd, 5th, 7th, 10th and 14th days. BRSV antibody titer was raised where Umckaloabo/ EPs®7630 liquid extract was given in the 9 of 10 (90%) animals in the experimental group and other one (10%) was not changed at the end of the 14th day. BRSV antibody titer was increased in 6 of 10 (60%) animals, the others 3 (30%) were not changed and 1 (10%) was decreased in the control group at the end of the 14th day. BRSV antibody titer was increased in the 60% of animals on the 3rd day and the 10% of animals on the 5th, 10th and 14th days in the experimental group. BRSV antibody titer was increased in the 30% of animals on the 3rd day and the 30% of other animals on the 5th days in the control group.