Sulu Türk propolis ekstraktının T-BHP ile uyarılmış oksidatif hasara karşı koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of protective effect of water extract of Turkish propolis against oxidative damage induced BY T-BHP
  1. Tez No: 473817
  2. Yazar: ERTUĞRUL YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Propolis, çeşitli ağaç ve bitki türlerinden arılar tarafından toplanan, ihtiva ettiği zengin fenolik ve flavonoid içeriğinden dolayı antioksidan, antibakteriyel, antiviral, antitümör etkiye sahip doğal reçinemsi bir arı ürünüdür. Oksidatif stres, serbest radikal oluşumu ve antioksidan sistem arasındaki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkar. Oksidatif stres sonucu ortaya çıkan serbest radikaller lipid, protein, DNA, karbohidrat ve enzimler üzerine etki ederek hücre hasarına neden olur. Eritrositler, elde edilmesinin kolay olmasının yanı sıra ihtiva ettiği hemoglobin ve bu hemoglobinin oksidasyonundan dolayı oksidatif stres şartlarına en çok maruz kalan hücrelerdir. Bundan dolayı deneysel oksidatif hasar çalışmaları için mükemmel bir modeldir. Tersiyer bütil hidroperoksit (t-BHP) insan eritrosit hücrelerinde oksidatif hasar meydan getiren organik bir peroksittir. Bu çalışmada sulu Türk propolisinin t-BHP ile indüklenmiş oksidatif hasara karşı koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı bireylerden etik kurul onayı ile alınan kanlardan eritrosit hücreleri izole edilmiştir. Elde edilen eritrosit paketi kontrol, sulu Türk propolisi, pozitif kontrol (kuersetin) ve negatif kontrol (t-BHP) grubu olarak dörde ayrılmıştır. Deney modeli olarak eritrosit paketlerine öncelikle ekstrakt muamelesi ve ardından t-BHP muamelesi ile birlikte negatif kontrolde oluşacak olan hasara karşı sulu Türk propolisinin koruyucu etkileri lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA), toplam oksidan kapasite (TOK), toplam antioksidan kapasite (TAK), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktivitelerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propolis is collected various trees and plant by bees, due to rich containing flavonoids and phenolic it has antibacterial, antiviral, antitumor effect is a natural resinous with bee products. Oxidative stress results in the deterioration of the balance between free radical formation and the antioxidant system. Oxidative stress results in free radicals that acting on lipids, proteins, DNA, carbohydrates and enzymes, causing cell damage. Erythrocytes are a very important model for experimental oxidative damage studies because they both easy to reach and the most exposed to oxidative stress conditions due to the oxidation of hemoglobin that it contains. Tert-butyl hydroperoxide (t-BHP) is an organic peroxide that causes oxidative damage in human erythrocyte cells. The aim of this study is to evaluate the protective effect of water extract of Turkish propolis against t-BHP induced oxidative damage on the erythrocyte cells. The erythrocyte cells were isolated from the blood obtained by the ethical committee approval from health individuals. The erythrocyte package obtained was divided into four groups as control, water extract of Turkish propolis, positive control (quercetin) and negative control (t-BHP) group. Red blood cells package as experimental model was treated firstly with propolis extract. Then t-BHP was added to the cells packages. Protective effects of water extract of Turkish propolis were invastigated by malondialdehyde (MDA, final product of lipid peroxidation), total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC) and antioxidant enzyme activities of superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT).