Retroperitoneal yağ dokusu denervasyonunu takiben diyetle obez yapılmış sıçanlarda leptin sentezi ve serum seviyelerinin incelenmesi
The investigation of leptin synthesis and serum levels in diet induced obese rats subsequent to retroperitoneal adipose tissue denervation
  1. Tez No: 415135
  2. Yazar: TAGHI AHMADI RENDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Leptin başlıca beyaz yağ dokusunda sentezlenen ve enerji dengesini düzenleyen bir hormondur. Sentezi birçok faktörün yanı sıra sempatik sinir sistemi tarafından da düzenlenir. Çalışmamızda, yüksek yağlı ve standart diyetle beslenen sıçanlarda iki taraflı retroperitoneal yağ dokusu denervasyonunun, retroperitoneal ve epididimal yağ dokusunda leptin ekspresyonuna ve serum leptin konsantrasyonuna etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, her birinde 8 adet 100-150 g ve 3-5 haftalık Sprague Dawley ırkı sıçan bulunan 4 grup oluşturuldu: I. Grup: Retroperitonel yağ dokusu iki taraflı denervasyon yapıldı ve yüksek yağlı yem ile beslendi (YD+), II. Grup: Denervasyon yapılmadı ve yüksek yağlı yem ile beslendi (YD-), III. Grup: Retroperitonel yağ dokusu iki taraflı denervasyon yapıldı ve standart yem ile beslendi (SD+), IV. Grup: Denervasyon yapılmadı ve standart yem ile beslendi (SD-) kontrol grubu olarak kabul edildi. 10 haftalık programı sonunda sıçanlardan serum ve doku numuneleri toplandı. Serum numunelerinde, glukoz, trigliserit, insülin ve leptin seviyeleri ölçüldü. Retroperitonel ve epididimal yağ dokusunda leptin mRNA seviyesi RT-PCR ile belirlendi. Yüksek yağlı diyet kullanan ve denerve edilen grupların serum leptin seviyelerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu belirlendi (p=0.038). Yağlı diyet denervasyon ile birlikte gen ekspresyon sonuçlarında ciddi bir değişiklik bulunmadı (p=0.31). Sonuç olarak, denerve edilmiş sıçanlarda, diyete bağlı olarak leptin ekspresyonlarında fark bulunmadığı, serum leptin seviyelerinde farklılıklar olduğu görüldü. Gözlenen değişikliklerin diyetin diğer yağ dokularına olan etkisinden kaynaklanabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Leptin is a hormone synthesized mainly in white adipose tissue and that regulates the energy balance. Synthesis of leptin is regulated by the sympathetic nervous system as well as a number of other factors. In our study, we aim to investigate the effects of retroperitoneal fat tissue denervation (both sides) on mRNA expression of leptin in the fat tissue and in the serum concentrations in rats fed with standard and high fat diet. In our study, there will be four experimental groups each containing 8 Sprauge Dawley rats weighing 100-150 g and aging 3-5 weeks: I. Group: Denervated of both retroperitoneal tissue and fed high fat rat diet (YD+), II. Group: Not Denervated and fed with high fat rat diet (YD-), III. Group: Denervated of both retroperitoneal tissue and fed standart fat rat diet (SD+), IV. Group: Not Denervated and fed with standart rat diet (SD-) (control group). At the end of 10 week period, the animals tissue and serum samples were collected. In serum samples measured glucose, triglyceride, insulin and leptin levels. Furthermore, in retroperitonel ve epididimal tissue samples leptin mRNA levels were determined by using RT-PCR. Serum leptin levels were determined to be higher in high-fat diet and denervated group compared to the control group (p=0.038). Denervation with high fat diet did not altered gene expressions (p=0.31). In conclusion, the denervated rats, there was no difference in the leptin expression. On the other hand, serum leptin levels showed significant changes. The observed changes, were considered to be caused by dietary effects to other fat tissues.