Çoklu dişeti çekilme defektlerinde titanyum ile hazırlanan trombositten zengin fibrin ve bağ dokusu grefti uygulamalarını içeren tedavi protokollerinin karşılaştırılması
A comparative clinical evaluation of titanium prepared platelet rich fibrin and subepithelial connective tissue graft for management of multiple gingival recession defects
  1. Tez No: 415138
  2. Yazar: BİLGE CANSU UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Titanyum ile hazırlanan trombositten zengin fibrin (T-TZF) olarak tanımlanan, yeni bir trombositten zengin ürün geliştirilmiştir. T-TZF, titanyum tüpteki trombosit aktivasyonunun, silika aktivatörlerinin kullanıldığı cam tüpteki Choukroun' nun trombositten zengin fibrininden daha etkili olabileceği hipotezine dayanmıştır. Bugüne kadar, T-TZF ile kök kapatmada altın standart olan subepitelyal bağ dokusu greftinin (SBDG) etkinliğini ve öngörülebilirliğini karşılaştıran hiçbir çalışma mevcut değildir. Bu randomize klinik çalışmanın amacı, Miller Sınıf I/II çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisi için, farklı otojen greft materyallerini (T-TZF&SBDG) karşılaştırmaktır. Dişeti çekilmelerinin gelişmesinde nedensel faktör olarak diş fırçalama travması olan toplam 104 Miller Sınıf I/II dişeti çekilmesi gösteren 34 hasta kliniğimize başvurdu. Dişeti çekilmeleri randomize olarak T-TZF (52 diş) veya SBDG (52 diş) ile modifiye tünel teknikle tedavi edildi. Klinik ölçümler başlangıç, operasyondan sonra 3. ay ve 6. ay olarak kaydedildi. VAS (Vizüel Analog Skala), iyileşme indeksi değerlendirildi ve materyal kalınlıkları kaydedildi. Başlangıç dişeti çekilme derinliği T-TZF grupta 3.14±1.06 mm iken, SBDG grupta 3.23±1.11 mm idi. 6 ay sonra T-TZF grubunda ortalama kök kapanma oranı %91.80 ve SBDG grubunda %88.66' ydı. T-TZF (1.71±0.32) ve SBDG' nin (1.71±0.31) materyal kalınlıkları arasında istatiksel bir fark yoktu. Keratinize doku genişliği ve dişeti kalınlığı her iki grupta arttırıldı. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, Miller I/II dişeti çekilme defektlerinin tedavisinde otojen T-TZF membranın güvenilir ve etkili sonuçlar verdiği gösterilmiştir. T-TZF, SBDG' ye önemli bir alternatif olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
A novel platelet-rich product has been developed that is desciribed titanium-prepared platelet-rich fibrin (T-PRF). T-PRF is based on the hypothesis that titanium may be more effective at activating platelets than the silica activators used with glass tubes in Choukroun's platelet-rich fibrin. There has been no study to date comparing the effectiveness and predictability of T-PRF with that of the gold standard subepithelial connective tissue graft (SCTG) for root coverage. The purpose of this randomized clinical trial was to compare these different autogenous graft materials (T-PRF&SCTG) for the management of Miller Class I/II multiple adjacent gingival recessions. Thirty four patients were referred to our clinic with a total of 104 Miller Class I/II gingival recessions represented that exposed root surfaces showed abrasion defects, indicating toothbrushing trauma as the causative factor for the development of the recessions. Gingival recessions were randomly treated T-PRF (52 teeth) or SCTG (52 teeth) with modified tunnel technique. Clinical measurements, recorded at baseline, 3 months and 6 months postoperatively. VAS (Visual Analog Scale), healing index were evaluated and material thickness was recorded. While baseline gingival recession depth was 3.14±1.06 mm in T-PRF group, in SCTG group was 3.23±1.11 mm. After 6 months, in T-PRF group the mean root coverage was 91.80% and in SCTG group it was 88.66%. There was no statistical difference between the material thickness of the T-PRF (1.71±0.32) and SCTG (1.71±0.31). Keratinized tissue height and gingival thickness were increased in both of groups. Within the limits of this study, the results demonstrated that autogen T-PRF membrane is safe and effective in a treatment of Miller Class I/II gingival recession defects. T-PRF can be practised as an important alternative to SCTG.