Diş hekimlerinin oklüzal ve aproksimal çürüğe müdahale stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' i̇ntereference strategies to occlusal and aproximal caries with questionaires method
- Tez No: 415144
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapılan güncel çalışmalar, ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavi yaklaşımlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Diş çürükleri ile ilgili yapılan güncel çalışmalar koruyucu ve önleyici tedavi anlayışını ön plana çıkarmıştır. Koruyucu ve önleyici tedavi hem girişimsel işlemleri gerektirmemekte hem de bireye ekonomik olarak katkı sağlamaktadır. Girişimsel işlemin olmaması hastayı tedavi esnasında ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlardan uzak tutmaktadır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde güncel tedavisi felsefesinin hekimlere kazandırılması birey ve ülke açısından birçok avantajı da beraber getirmektedir. Türkiye'de diş hekimlerinin çürük tedavi uygulamalarında güncel tedavi yaklaşımlarının ne kadar takip ettiği ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili 1980 yılından bu yana çeşitli ülkelerde çalışmalar yapılmış ve tedavi seçenekleri arasında geniş oranda farklılık arz eden sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'deki diş hekimliği fakülteleri restoratif diş tedavisi ana bilim dallarında çalışan stajyer hekim, araştırma görevlileri ve uzman hekimlerin, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevli pratisyen ve uzman hekimlerin, serbest çalışan hekimlerin, erken restoratif müdahale eğiliminin, koruyucu ve önleyici tedavi eğiliminin, çürük stratejilerinin ve modern tedavi felsefelerinin güncel gelişmeler doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlandı
Özet (Çeviri)
Recent studies have brought a different perspective to the treatment approaches in the mouth and dental care. Current researches on dental carries put conservative and preventive treatment understanding forward. Not only does this treatment type not require invasive appliances, but also provides an economical contribution to the patient. The absence of invasive appliances, both during the treatment and post-treatment, secures the patient against any kind of complications. When it is evaluated from this aspect, to familiarize the dentists with that philosophy of current treatment brings many advantages in terms of both the country and citizens. Many studies related to this subject have been done in several countries, from the 1980s onwards, and found wide range of results, which show differences within the treatment options. However, in Turkey, There is no research about how much of these treatments followed by the dentists in the caries cure implementations. Within this study , it is aimed to evaluate whether the tendency of early restorative intervention; conservative and preventive treatment; and the caries strategies as well as modern treatment philosophy are being regarded or not by those dentists, who are in different positions in the department of scientific branch for restorative dental treatment in Turkey's dental faculties (like student-dentist, senior dentist, research fellow), dental clinics (like general practitioner, expert, or freelance dentist)