Süt ve daimi molar dişlerde farklı evrelerdeki oklüzal çürük lezyonlarına pedodonti uzmanlık/doktora programındaki hekimlerin yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the approaches of dentists in pedodontics expertise/PHD program to occlusal caries lesions in different stages in primary and permanent molar TEETH
  1. Tez No: 777121
  2. Yazar: GÜLŞAH KİNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de pedodonti bölümünde uzmanlık/doktora eğitimlerine devam eden diş hekimlerinin yüksek ve düşük çürük riski gruplarında süt ve daimi molar dişlerde ICDAS'a göre tanımlanan farklı evrelerdeki oklüzal çürük lezyonlarına tedavi yaklaşımları ve restoratif tedaviye karar verdikleri durumda tercih ettikleri restorasyon tekniği ile restoratif materyallerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede ülkemizde çürük yönetimi konusunda literatürdeki güncel bilgilerin uygulamada yer bulup bulmadığıyla ilgili bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışma çocuk ve ergenlerde tedavi yaklaşımlarını değerlendiren Fransızca bir anket Türkçeye çevrilerek yapıldı. Ankette birinci bölümde katılımcılara ait bilgiler, ikinci bölümde farklı oklüzal çürük evrelerinde hekimlerin restoratif tedaviye karar verdikleri evreler, bu evrede tercih edilen restoratif materyal ve teknik sorgulandı. Anket“Google Form”üzerinden yapıldı ve 167 kişi katıldı. Süt dişlerinde düşük risk grubunda olan hastalarda ICDAS 3 evresinde operatif tedavi kararı oranı %18,5 iken yüksek risk grubundaki hastalarda bu oran %41,4 olarak elde edilmiştir. Daimi dişlerde düşük çürük risk grubunda ICDAS 3 evresinde operatif tedavi kararı oranı %19,1 iken yüksek çürük riskli hastalarda bu oran %45,2 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment approaches of occlusal caries lesions in different stages defined according to ICDAS in primary and permanent molar teeth in high and low caries risk groups of dentists continuing their specialty/PhD education in the pedodontics department in Turkey and the restoration technique they prefer when they decide on restorative treatment. It was aimed to determine the restorative materials. In this way, it is aimed to make an evaluation about whether the current information in the literature on caries management in our country has a place in practice. This study was conducted by translating a French questionnaire evaluating treatment approaches in children and adolescents into Turkish. In the first part of the questionnaire, information about the participants, in the second part, the stages at which the dentists decided on restorative treatment in different stages of occlusal caries, the restorative material and technique preferred at this stage were questioned. The survey was conducted through the“Google Form”and 167 people participated. While the rate of operative treatment decision was 18.5% in the ICDAS 3 stage in patients with low risk in primary teeth, this rate was 41.4% in patients in the high risk group. While the rate of operative treatment decision was 19.1% in the ICDAS 3 stage in the low caries risk group in permanent teeth, this rate was 45.2% in the high caries risk group.