ER,CR:YSGG lazerin farklı parametrelerinin rezin-mine/dentin bağlanma dayanımına etkileri
Effects of different ER,CR:YSGG laser parameters on resin-enamel/dentin bond strength
- Tez No: 415148
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı Er,Cr:YSGG lazerin, farklı atım frekansları ve çıkış güçleri ile uygulanmasının ardından, etch-and-rinse adeziv sistem ile birlikte kullanılan bir mikro-hibrit kompozitin mine ve dentine mikrogerilim bağlanma dayanımlarının (µGBD) değerlendirilmesidir. Ayrıca rezin-mine/dentin arayüzleri SEM ile incelendi. Sığır keser dişlerinden hazırlanan, mine örnekleri (M) ve dentin örnekleri (D), yüzey uygulamalarına göre 8 farklı alt gruba ayrılmıştır (n=5): M-Kontrol (aşındırıcı kağıt uygulaması), M-Frez (yüzeyde yüksek hızlı döner alet ile mekanik pürüzlendirme), M-Lazer 6W-20Hz; M-Lazer 6W–35Hz; M-lazer 6W–50Hz, M-Lazer 3W-20Hz, M-Lazer 3W–35Hz, M-lazer 3W–50Hz; D-Kontrol (aşındırıcı kağıt uygulaması), D-Frez (yüzeyde yüksek hızlı döner alet ile mekanik pürüzlendirme), D-Lazer 3W-20Hz, D-Lazer 3W–35Hz, D-Lazer 3-lazer 3W–50Hz, D-Lazer 1.5W-20Hz, D-Lazer 1.5W–35Hz, D-lazer 1.5W–50Hz. Tüm yüzeylere etch-and-rinse adeziv üretici talimatlarına göre uygulandı ve kompozit bloklar hazırlandı. Örneklerden µGBD test çubukları elde edildi ve µGBD testi uygulandı. µGBD verileri tek-yönlü varyans analizi ve LSD testi ile p=0.05 güven aralığında analiz edildi. Mine grupları arasında en yüksek bağlanma dayanıklılığını 3W–50Hz grubu (36.22±6.0 MPa) göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to evaluate microtensile bond strength of a microhybrid resin composite restorative materials, which is used with an etch-and-rinse adhesive to enamel and dentin after treatment with Er,Cr:YSGG laser with different output power and pulse frequency combination. Resin-dentin/enamel interfaces also evaluated under SEM. Enamel (E) and dentin (D) samples were prepared from bovine incisors. Following immersion of teeth in the acrylic blocks and flattening surfaces, samples were divided into 8 subgroups as following (n=5): E-Control (no treatments), E-Bur (mechanical roughening was performed using high-speed diamond bur), E-Laser 6W-20Hz, E-Laser 6W–35Hz, E-Laser 6W–50Hz, E-Laser 3W-20Hz, E-Laser 3W–35Hz, E-Laser 3W–50Hz; D-Control (no treatments), D-Bur (mechanical roughening was performed using high-speed diamond bur), D-Laser 3W-20Hz, D-Laser 3W–35Hz, D-Laser 6W–50Hz, D-Laser 1.5W-20Hz, D-Laser 1.5W–35Hz, D-laser 1.5W–50Hz. Following acid-etching all surfaces, composite build-ups were done. Samples were cut into resin-enamel/dentin sticks with dimensions of 0.8 mm2 and microtensile bond strength test was performed. E-Laser 3W-50Hz (36.22±6.0 MPa) showed significantly highest bond strength with exception of E-Control (32.85±9.8 MPa). For dentin, D-Control (27.70 ± 7.0) and D-Bur (24.98 ± 8.8) showed significantly different bond strengths from all laser groups. As a conclusion, laser irradiation could enhance or impair the microtensile bond strength to depending to the tooth structure and laser parameters used. Tested laser parameters, which did not impair resin bond strength with enamel, reduced resin bond strength with dentin.