Türk toplumunda larenks morfometrik ölçümleri ve larenks çatı cerrahilerine etkileri
Türk toplumunda larenks morfometri̇k ölçümleri̇ ve larenks çati cerrahi̇leri̇ne etki̇leri̇
- Tez No: 415152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türk toplumunun larenks çatı morfometrisi ile ilişkili değerleri ortaya koymak ve bu değerlerin larenks çatı cerrahilerine olası etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç- Yöntemler: Ocak 2015 – Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Adli Tıp Kurumuna değerlendirilmek üzere yönlendirilen, 24 saatten kısa süredir ölü olan cesetlerde, postmortem incelemelerde rutin otopsinin bir parçası olarak ayırılan larenksler üzerinde 40 erkek 20 kadın olmak üzere 60 ölü üzerinde larenks morfometrisi değerlendirildi. Ön komissürün (ÖK) tiroid kartilaj alt sınırı (TAS), tiroid çentikle olan ilişkisi, tiroid kartilaj genişliği(TKG) ve yüksekliği, larenks içinde ise vokal kord uzunluğu(VKTU), membranöz kord uzunluğu(VKMU), vokal kord genişlik ve derinliği ile ön subglottik mesafe ve arka subglottik mesafe ölçüldü. Sonuçlar erkek ve kadınlar, 40 yaş altı, 40-60 yaş arası ve 60 yaş üstü olmak üzere karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of our study is to describe morphometric measurements of laryngeal framework of Turkish society and its effect on phonosurgery. Material and methods: This study has done The Council of Forensic Medicine(Adli Tıp Kurumu)(ATK),İstanbul between the dates of January 2015-December 2015. Cases that refered to ATK and death time less than 24 hours, were included. As a part of autopsy, larynx of cases are harvested and measurements related to larynx that are; Anterior comissure(ÖK) to thyroid cartilage inferior border(TAS), ÖK thyroid notch, thyroid cartilage height and width(TKG), vocal cord membranouse(VKMU) and cartilage length(VKKU), vocal cord depth and width anterior subglottic distance and posterior subglottic distance. Results are assesed according to sex and age groups(below 40,40-60 and above 60).