Türk toplumundaki Cartilago triticea prevalansının belirlenmesi
Prevalance of triticeal cartilage in Turkish population
- Tez No: 454002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ DEMİRYÜREK, DOÇ. DR. İLKAN TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Türk toplumundaki cartilago triticea'nın bulunma oranı, BT (bilgisayarlı tomografi) görüntülerinde, retrospektif olarak araştırıldı. Çalışmada, 368 kadın, 378 erkek olmak üzere toplam 746 BT anjiyografisi çekilen birey incelendi. Bu bireylerde cartilago triticea'nın varlığı ve morfolojik özellikleri cinsiyetler arasında değerlendirildi. Çalışma sonucunda, %68,1 bireyin en az bir adet cartilago triticea'ya sahip oldukları saptandı. İstatistiksel değerlendirmede; Türk popülasyonunda erkeklerin kadınlara göre daha fazla oranda cartilago triticea'ya sahip oldukları ortaya kondu. Yine morfolojik ölçümler sonucunda, uzunluk, genişlik ve hacim değerlerine göre cartilago triticea'nın erkeklerde kadınlara göre daha büyük olduğu görüldü. Türk toplumunda cartilago triticea, en sık olarak %42,5 oranı ile oval şekilli olarak görülürken en nadir olarak %2,8 oranı ile gözyaşı şekilli olarak tespit edildi. Ossifikasyon derecelerinin incelenmesi sonucunda cartilago triticea'nın, kıkırdak halinde %29,3, hafif derecede ossifikasyonun %17, orta derecede ossifikasyonunun %26,7 ve belirgin derecede ossifikasyonunun %27 oranında olduğu ortaya konuldu. Cartilago triticea'nın ossifikasyonunun, yaş ile negatif yönde zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyonu olduğu belirlendi. Ayrıca cartilago triticea'nın ossifikasyonunun cinsiyetler arasında istatistiksel olarak fark göstermediği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, prevalence of triticeous cartilage is invastigated retrospectively by using CT (computed tomography) images in Turkish population. In our study, 368 women, 378 men, totally 746 patients who had CT angiography examination were evaluated. Presence and morphological properties of triticeous cartilage were examined and compared between genders. According to our results, 68.1% of patients has at least one triticeous cartilage. Prevalence of triticeous cartilage in men is higher than women in Turkish population and this result is statistically significant. Additionaly, men have bigger size of tiritceous cartilage than women according to morphological measurements such as lenght, width and volume. The most common observed shape of triticeous cartilage in Turkish population is oval-shape with 42.5% ratio and the less common observed shape of triticeous cartilage is tear-shape, 2.8%. As a result of evaluation of ossification degree, we demonstrate that 29.3% of patients have cartilaginous triticeous, 17% of patients have mild triticeous ossification, 26.7% of patients have moderate triticeous ossification and 27% of patients have marked triticeous ossification. Negative but statistically significant correlation between age and ossification degree is identified. Comparing ossification degree and gender is not statistically significant.