Katalaz C262T, miyeloperoksidaz G463A gen polimorfizmlerinin mesane kanseri ile ilişkisi
  1. Tez No: 415151
  2. Yazar: ABDULLAH FEYYAZ URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN CEM KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Genetik ve çevresel faktörlerin mesane kanserinin oluşumu ve gelişimi üzerinde etkili olduğu ileri sürülmektedir. Bu tez çalışmasına 2008-2012 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına başvuran ve histopatolojik olarak mesane tümörü tanısı konan hastalar (n= 158) ile sağlıklı kişiler (n=232) dahil edilmiştir. Kontrol ve hasta grubundaki kişilerden elde edilen DNA'lardan CAT C262T ve MPO G463A polimorfizmleri için polimeraz zincir reaksiyonu (PZR), restriksiyon fragman uzunluk polimorfizmi (RFUP) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri uygulanmıştır. İstatistiksel analizde pearson ki kare (χ2) testi , student-t testi, Mann-Whitney U testi , lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi(VKİ) açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Hasta grubunda kontrol grubuna göre sigara kullanımı bakımından anlamlı bir artış (p0.05) bulunmaktadır. CAT C262T gen polimorfizminde hasta grubunda TT genotip dağılımında ve en az bir T alleli taşıyanlarda kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmektedir (aOR=1,49, 95%CI=1.05-2.11; p=0.024; aOR=1.69, 95%CI=1.24-2.30; p=0.000). Mesane kanserinde tümör grade ile CAT C262T polimorfizmi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Fakat, ileri evrede TT genotipi anlamlı olarak bir risk oluşturmaktadır. (aOR:2.16; 95%CI: 1.23-3.81; p=0.07). MPO G463A polimorfizminde ise hasta grubunda GG genotip dağılımında ve en az bir G alleli taşıyanlarda kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmektedir (aOR=1,45; 95%CI=1.32-2.05; p=0.035; aOR=1.62, 95%CI=1.19-2.21; p=0.002). Fakat tümör derecesi ve ileri evrede MPO G463A polimorfizminde genotip ve allel sıklığı bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sonuç olarak, CAT C262T gen polimorfizminin TT genotipinin mesane kanseri oluşumunda ve gelişiminde etkili olduğunu; MPO G463A gen polimorfizminin GG genotipinin ise mesane kanseri oluşumunda rolü olduğunu ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
The risk of developing bladder cancer (BC) has been suggested to depend on the combination of multiple genetic and environmental factors The aim of this study was to explore the possible association of catalase (CAT) C-262T and MPO G463A gene polymorphisms with the risk and clinicopathological characteristics of bladder cancer in a Turkish population. In the present study, 158 individuals diagnosed with histologically confirmed BC between 2008-2012 at the Department of Urology, Istanbul Faculty of Medicine were enrolled as a patient group. The control group (n=232) consisted of urology patients who were treated at our outpatient clinic for various urological complaints but had no evidence of any malignancy based on a detailed evaluation. Catalase C-262T and MPO G463A gene polymorphisms was assessed by polymerase chain reaction restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) in all subjects. For the statistical analyses Pearsons's Chi-Squared (χ2) , Mann-Whitney U and multiple logistic regression model tests were used where appropriate. No statistically significance regarding demographic data was observed between groups. However, the smoking prevalence was found significantly higher in BC patients than in the controls. There was significant differences in the genotype distributions of CAT C-262T gene polymorphism between BC patients and controls. The carriers with TT genotype or at least one T allele of CAT had an increased risk of developing BC (aOR=1,49, 95%CI=1.05-2.11; p=0.024; aOR=1.69, 95%CI=1.24-2.30; p=0.000 respectively). On the other hand, the patients with BC carrying TT genotype had a significantly increased risk of high pathological T stage disease compared to patients carrying CC genotype (aOR:2.16; 95%CI: 1.23-3.81; p=0.07; aOR:3.83). There was significant differences in the genotype distributions of MPO G463A gene polymorphism between BC patients and controls. The carriers with GG genotype or at least one G allele of MPO G463A had an increased risk of developing BC (aOR=1,45; 95%CI=1.32-2.05; p=0.035; aOR=1.62, 95%CI=1.19-2.21; p=0.002, respectively). On the other hand, no association was found regarding Grade and stage BC risk after adjustment of age, body mass index and cigarette smoking. In conclusion, we can propose that TT genotype in CAT C-262T polymorphism and GG genotype in MPO G463A polymorphism have an impact in development of bladder cancer, however TT genotype also has a role in disease progression.