Pediatrik hematoloji hastalarında febril nötropeni döneminde viral solunum paneli incelemesi
Respiratory viruses in pedi̇atric hematology patients during febrile neutropenia episode
- Tez No: 415158
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Hematolojik malignite tanısıyla takipli pediatrik hastalarda febril nötropeni ataklarında solunum yolu virüslerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2014 ile 30 Temmuz 2015 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Enfeksiyon ve Çocuk Hematoloji ve Onkoloji kliniklerinde yatırılarak takip ve tedavi edilen hematolojik malignensili hastalardan klavuzlara göre tanımlanmış febril nötropeni atak dönemi incelendi. Hastalarla ilgili klinik özellikler, labaratuar ve mikrobiyoloji sonuçları, solunum yolu virüs incelemeleri hasta takip formuna kaydedildi. Solunum yolu patojenlerinin RotorGene Q platformunda (Qiagen®, Germany) saptanması için gerçek zamanlı ve multipleks PCR yöntemi ile çalışan FTD® Respiratory Pathogens 21 kit (Fast-track diagnostics Ltd. Malta) kullanıldı. İnfluenza A (H3N2 ve H1N1), influenza B, Rinovirüs, Koronavirüs NL63, 229E, OC43, HKU1, Parainfluenza virüs tip 1, 2, 3, 4, insan Metapneumovirüs A/B, İnsan Bocavirüs, Respiratuvar sinsisyal virüs (RSV) A/B ve adenovirüs (AV) bu kitler aracılığıyla bakıldı. Veriler istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı 15.0 versiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study was to determine the respiratory viruses of children during febrile neutropenia of hemotologic malignancies. Materials and Methods: This prospective clinical study was carried out between 1 January 2014 to 30 July 2015 date, children are included the study whose are hospitalized because of febrile neutropenia of malignancy in Istanbul University Faculty of Medicine Child Health and Diseases, Pediatric Infectious and Pediatric Hematology and Oncology clinics. We noted about patients' symtoms, laboratory, microbiological and respiratory viruses. FTD® Respiratory Pathogens (Fast-track diagnostics Ltd. Malta) and RotorGene Q platform (Qiagen®, Germany) are used for real time and multiplex PCR technique to detect respiratory viruses. İnfluenza A (H3N2 and H1N1), influenza B, Rinovirus, Koronavirus NL63, 229E, OC43, HKU1, Parainfluenza virus type 1, 2, 3, 4, human Metapneumovirus A/B, human Bocavirus, Respiratory synctiyal virus (RSV) A/B and adenovirus (AV) are shown by these kits. Statistical analysis was performed using Statistical Package for Social Sciences.