A study on synergistic antimicrobial and antioxidant activities of some pharmaceutical oils and herbal extracts
Bazı tıbbi yağ ve bitkisel özütlerin antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 415171
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Antik Yunanistan'da kullanılan sinerji etkisini bir çok yeni çalışma bitki-bitki ve bitki-ilaç kombinasyonlarının mikroplara karşı antioksidan ve anti-bakteriyel ajan olarak performansları ile desteklemiştir. Biberiye yağı, zeytinyağında kantoran tentürü, sığla yağı, Jojoba yağı, zeytinyağında kudret narı tentürü, Aloe vera jeli, kudret narı çekirdekleri ve havacıva otunun kökleri çeşitli belirti ve bozukluğun tedavisi için önemli doğal kaynaklar arasında gösterilmektedir. Bu çalışmanın amacı bu tıbbi yağ ve özütlerin sinerjik antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin ölçülmesidir. Antimikrobiyal denemesi yağlar için kuyu difüzyon yöntemi ve kombine özütler için disk difüzyon yöntemi kullanılarak iki yöntemle yapılmıştır. İnhibisyon alanlarının yarıçapı (mm) inkibasyondan sonra ölçülmüştür. Sistemik sinerjik antioksidan denemesi referans olarak BHT ve zeytinyağı kullanarak DPPH radikal süpürücü yöntem ile tespit edilmiştir. Bu araştırmada en önemli adımlar, fitokimyasalların analizi, biberiye yağındaki önemli kimyasalların GC-MS ile miktar analizi ve son olarak sığla yağı, zeytinyağında kudret narı tentürü, havacıva otunun su, metanol ve etanol özütlerinin LC-MS/MS ile analizinden oluşmaktadır. Sonuç olarak biberiye yağı ve kudret narı çekirdeklerinin zeytinyağındaki tentüründen oluşan ikili karışım en sinerjik antimikrobiyal etkiyi gösterirken zeytinyağında kudret narı tentürü, sığla yağı ve biberiye yağı üçlü karışımı en sinerjik antibakteriyel aktiviteyi göstermiştir. Bütün karışımlar arasında J kombinasyonu (zeytinyağında kudret narı tentürü, biberiye yağı, sığla yağı, zeytinyağında kantoran tentürü, Aloe vera jeli ve Jojoba yağı) en yüksek sinerjik antioksidan avantaja sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Synergist was used by the ancient Greeks, many new studies promote the performance of herb-herb and herb- drug combination as antioxidant and antibacterial agents against microbes. Rosemary oil, St. Johnؙ s Wort tincture in olive oil, storax, jojoba oil, bitter melon tincture in olive oil, Aloe vera gel, fruits of Momordica charantia and roots Alkanna tinctoria are considered an important natural sources to remedy various symptoms and disorders. The aim of this study to measurement the synergistic antimicrobial and antioxidant efficacy of this pharmaceutical oils and extracts. Antimicrobial assay was be done by two methods well diffusion method for oils and disc diffusion method for combined extracts, inhibition zone diameter mm was observed after incubation. Systemically synergistic antioxidant assay was detected by DPPH radical scavenging method with the using of BHT and olive oil as references. Most important steps in this research were analyzed of phytochemicals, quantity analyzing of major chemicals in rosemary oil was running by GC-MS, finally LC-MS/MS is used in current study to identify components in storax, bitter melon tincture in olive oil, water, methanol, ethanol extracts of Alkanna tinctoria and Momordica charantia tinctured in olive oil. Consequently, combination of rosemary and M. charantia seeds tinctured in olive oil had the most synergistic antimicrobial in dual mixture, whereas combination between bitter melon tincture in olive oil, storax and rosemary achieved most synergic antibacterial activity in tri-blend mixture. Among all mixtures J combination (Bitter melon tincture in olive oil, rosemary oil, storax, St. Johnؙ s Wort tincture in olive oil, Aloe vera gel and jojoba oil) had the highest synergistic antioxidant advantage.