Entomopatojen fungusların depo zararlısı üç Coleoptera türünü öldürmesi üzerine ortam şartlarının etkisi
The effect of ambient conditions on the mortalities of three Coleopteran stored product pests caused by Entomopathogenic fungi
- Tez No: 415175
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Depolanmış tahıl zararlılarının mücadelesinde sentetik kimyasalların kullanımına alternatif arayışlar içerisinde, entomopatojen fungusların biyolojik mücadele etmeni olarak kullanımı birçok araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Bu kapsamda yürütülmüş olan bu çalışma ile Adana ve Şanlıurfa illerindeki depo zararlılarından elde edilmiş olan 66 fungus izolatının Rhyzopertha dominica, Oryzaephilus surinamensis ve Sitophilus oryzae erginlerine etkinliklerinin ve ortam sıcaklığı ile nispi nemin fungus performansına etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Fungus sporları 1000 ppm konsantrasyonunda 50 ml'lik santrifüj tüplerinde 40 gr buğday ile karıştırılarak düzenekler hazırlanmış ve her birisinin içerisine 20 ergin bırakılmıştır. Kontrol grubu fungussuz buğday kullanılarak hazırlanmış olup deneme dört tekerrürlü olarak 26oC sıcaklık ve % 65 nispi nemde karanlık ortamda yürütülmüştür. Böcek ölüm oranları uygulamadan 7 ve 14 gün sonra kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Use of entomopathogenic fungi as biological control agents against stored grain pests has been previously investigated in the search for alternatives to synthetic chemical usage. For the same ultimate purpose, this study was conducted to determine the efficacy of 66 entomopathogenic fungi isolated from pests gathered in Adana and Şanlıurfa provinces against adults of Rhyzopertha dominica, Oryzaephilus surinamensis and Sitophilus oryzae, and to find the effects of ambient temperature and relative humidity on the performance of selected fungi. Spores were mixed with 40 gr of wheat with the final 1000 ppm concentration in centrifuge tubes of 50 ml capacity, and 20 adults were released into these tubes. Control units were prepared using wheat without fungal spores. The experiment was set as four replicates in darkness at 26oC temperature and 65% relative humidity. Insect mortalities were assessed after 7 and 14 days.