Süt emme dönemindeki siyah alaca buzağılarda defne uçucu yağı (Laurus nobilis L.) kullanımının performans, kan ve dışkı parametrelerine etkisi
The effects of essential oil from laurel (Laurus nobilis L.) on performance, blood and fecal parameters of holstein calves during milk suckling period
  1. Tez No: 415176
  2. Yazar: SHİREEN İHSAN İZZADDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, defne (Laurus nobilis L.) uçucu yağının Siyah Alaca buzağıların tükettikleri tam yağlı süte günlük (600 mg/gün) ilavesinin buzağılarda performans ve kan parametrelerini incelemektir. Araştırmada, iki grupta toplam 24 buzağı cinsiyet ayrımı alınarak gruplara rastgele dağıtılmış ve her grupta 12 baş (6 erkek, 6 dişi) buzağı kullanılmış ancak denemenin 8. Haftasında bir baş dişi buzağı öldüğünden dolayı, deneme 23 baş buzağı ile tamamlanmıştır. Buzağıların tükettikleri tam yağlı süte defne yağı ilavesinin haftalık canlı ağırlığı (kg), sütten kesim ağırlığı canlı ağırlık artışı (kg), haftalık gögüs çevresi ölçüleri (cm), sütten kesim gögüs çevresi (cm), kuru made, kaba ve kesif yem tüketimi (gr), toplam süt tüketimi (kg), yemden yararlanma oranı (kg), toplam maliyet ve birim maliyet önemli düzeyde bir değişikliğe neden olmamıştır (P>0.05). Aynı zamanda buzağı sütlerine defne yağı ilavesi dışkı değerlendirme puanı ve ishalli geçen gün sayısı istatistiksel (P0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the addition of Laurus nobilis L. essential oil (600 mg/d) on Holstein calf's performance and blood parameters consuming whole milk. Twenty-four calves were randomly distributed in two groups by considering their sexes. Twelve calves (6 males, 6 females) were used in each group; however, the trial was completed with 23 calves as one female calf died on the 8th week of the trial. Laurel essential oil addition into whole milk did not cause any significant change in daily live weight gain (kg), weaning live weight gain (kg), weekly chest girth measurements (cm), weaning chest girth (cm), dry matter, roughage and concentrate feed consumption (gr), total milk consumption (kg), feed conversion ratio (kg), total cost and unit cost (P>0.05). Laurel essential oil addition into calf's milk also decreased fecal evaluation score and number of days with diarrhea (P0.05).