Fen bilgisi öğretmen adaylarının internet özyeterlik düzeyleri ile bilgi okuryazarlık özyeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between internet self efficacy level and information literacy self efficacy of science teacher candidates
- Tez No: 415177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının cinsiyet, bilgisayar sahibi olma, interneti ne kadar zamandır kullanma ve günlük internet kullanım süresi değişkenleri ile internet özyeterlik düzeyleri ve bilgi okuryazarlık özyeterlikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Tez çalışmasında fen bilgisi öğretmen adaylarının internet özyeterlik düzeyleri ile bilgi okuryazarlık özyeterlikleri arasındaki ilişki incelenmiş ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine göre çeşitli değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmaya 2014/2015 Öğretim yılı Bahar döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim görmekte olan 167 öğrenci katılmıştır. Çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının internet özyeterliklerini ölçmek için Türkçeye uyarlaması Küçük(2002) tarafından yapılan 'İnternet Özyeterlik Ölçeği' ve katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgiler Formu' , bilgi okuryazarlık özyeterliklerini ölçmek için ise Kurbanoğlu ve Akkoyunlu (2004) tarafından 40 maddelik olarak geliştirilen ancak daha sonra Demiralay (2008) tarafından anket geliştirme sürecinde 28 maddeye düşürülen 'Bilgi Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi(onewayanova), lsd testi, kolerasyon(ilişki) analizi kullanılmıştır. İnternet özyeterlik düzeyleri bakımından cinsiyet, bilgisayar sahibi olma, interneti ne kadar zamandır kullanma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülürken, bilgi okuryazarlığı özyeterlikleri bakımından ise interneti ne kadar zamandır kullanma ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın asıl amacı olan fen bilgisi öğretmen adaylarının internet özyeterlik düzeyleri ile bilgi okuryazarlık özyeterlikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to investigate the relationship between information literacy self efficacy and Internet self efficacy level of science teacher candidates with gender, owning a computer, Internet usage past, and daily Internet usage duration variables. In this thesis the relationship between Internet self efficacy level and information literacy self efficacy of science teacher candidates has been investigated and evaluations are made based on participants' demographic features. 167 student from first, second, third and fourth year studying at Science Education of Kahramanmaraş Sütçü İmam University was participated. In this study, to measure Internet self efficacy level of science teacher candidates, 'Internet self-efficacy scale translated into Turkish by Kucuk (2012) has been used, and to determine personal information of participants 'Personal information for' developed by author has been used, and to measure information literacy of participants 'information literacy self-efficacy scale' originally developed by Kurbanoglu and Akkoyunlu (2004) with 40 items and later reduced to 28 items during survey development stage by Demiralay (2008) has been used. To analyze the data independent groups t test, one way a nova, lsd test and correlation analysis has been used. In terms of Internet self-efficacy levels a meaningful relationship is observed on gender, owning a computer, Internet usage past variables. In terms of information literacy self-efficacy a meaningful difference has been found for Internet usage past and daily Internet usage duration variables. Furthermore a positive meaningful relationship between Internet self-efficacy levels and information literacy of science teacher candidates has been found, which is the main purpose of this study.