Investigation of effect on the physical properties of same packaging papers of the retention chemicals
Retansiyon kimyasallarının bazı ambalaj kağıtların fiziksel özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 415186
  2. Yazar: TAMER SÖZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizde ve dünyada kullanılan ambalaj kağıtlarının kalite değerleri her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında hammadde olarak kullanılan geri dönüşüm atık kağıt kalitesi ve atık kağıttaki elyaf miktarı düşmektedir. Bu çalışmada; 10CE, 40CE ve Eka NP-PL-ATC kompozil ticari isimli retansiyon kimyasalları kullanılarak atık kağıttan maksimum verim ile elde edilen 100, 110, 120 ve 135 gr/m² gramajlarında fluting ve 320, 330, 340 ve 360 gr/m² gramajlarında gri karton kağıtlar üretilmiş ve bu kağıtların fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Used in our country and the world in packaging papers quality values are increasing with each passing day. Besides that recycling waste paper used as raw material quality and the quantity of waste paper fiber is reduced. In this study, 10CE, 40CE and Eka NP-PL-ATC kompozil retention chemicals were used that raw material waste paper obtained with maximum efficiency from 100, 110,120, 135 gr/m2 fluting and 320, 330, 340, 360 gr/m2 gray cardboard were produced and their effects on the physical properties of the paper were examined.