Etlik piliçlerde müziğin besi performansına etkisi
Music's effect of nutrition performance in broilers
- Tez No: 415187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma etlik piliçlerde müziğin; besi performansı, karkas ve et kalite özellikleri, yemden yararlanma oranı ve etin kimyasal kompozisyonuna etkisinin araştırılması amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvansal Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılmıştır. Araştırmaya 630 adet etlik piliç civcivi ile başlanmıştır. Civcivler 2. haftadan itibaren her grupta 105 civciv bulunacak şekilde 6 bölmeye rastgele dağıtılmıştır. Bu 6 grup her birinde 3'er tekerrür bulunan muamele ve kontrol grubu olarak denemeye alınmıştır. Muamele gruplarındaki hayvanlara 5 dakika müzik, 5 dakika ara şeklinde 78 desibellik müzik dinletilmiştir. Denemede standart besleme programı uygulanmıştır. Denemeye alınan hayvanlar haftalık olarak tartılmış, canlı ağırlık artışları belirlenmiştir. Gruplar arası muamelenin etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P> 0.05). Muamele ve kontrol gruplarındaki hayvanların 6. hafta sonundaki canlı ağırlıkları sırası ile 2953,4 ± 48,7 ve 3028.9 ± 25.2 g, karkas ağırlıkları 2136.0 ± 208.2 ve 2198.3 ± 263.7 g, but ağırlıkları 594.3 ± 74.5 ve 622.4 ± 96.7 g, göğüs ağırlıkları 688.5 ± 75.9 ve 692.1 ± 90.1 g, kalp ağırlıkları 22.4 ± 5.1 ve 18.9 ± 4.4 g, karaciğer ağırlıkları 84.9 ± 12.9 ve 76.1 ± 11.1 g, taşlık ağırlıkları ise 82.2 ± 22.8 ve 81.7 ± 19.2 g olarak bulunmuştur. Muamele ve kontrol gruplarının kalp ve karaciğer ağırlıkları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak çok önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Research Centre at Kahramanmaras Sutcu Imam University, Faculty of Agriculture to investigat the effects of music on feedlot performance, carcass and meat quality characteristics, food crop rate and effects of the rate of the chemical composition of carcass meat in broilers. The study was conducted with 630 broiler chicks. One hundred five broiler chicks were randomly distributed into six groups with 105 birds in each. Of these, three groups were treatment groups and three groups were control groups. The animals in the experimental group were exposed to 78 dB music in intervals of 5 minutes and 5 minute-breaks. A standard supply program was applied in the study. The animals in the study were weighed every week and the increase of the body weight was determined. The effect of the treatment between the groups was not statistically significant (P>0.05). At the end of the sixth week, live weight of animals in the experimental and control groups were found as 2953,4 ± 48,7 and 3028,9 ± 25,2 gr, carcass weights were 2136.0 ± 208.2 and 2198.3± 263.7 gr, leg weights were 594.3 ± 74.5 and 622.4 ± 96.7 gr, chest weights were 688.5 ± 75.9 and 692.1 ±90.1 gr, heart weights were 22.4 ± 5.1 and 18.9 ± 4.4 gr, liver weights were 84.9 ± 12.9 and 76.1 ± 11.1 gr, gizzard weights were 82.2 ± 22.8 and 81.7 ± 19.2 respectively. The differences between the heart and liver weights of control and experiment groups were statistically very significant (P0.05).