Tavuk ayağı kolajeninden geliştirilen jelatin bazlı yenilebilir filmlerin hazır sıcak çikolata ambalajı olarak kullanılabilirliğinin ve kalite parametrelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the usability and the effect on quality parameters of gelatin-based edible films developed from chicken feet collagen as instant hot chocolate packaging
- Tez No: 958491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada tavuk ayağından, ticari jelatinle aynı özelliklere sahip jelatin elde edilmesi, sıcak çikolata ambalajı için yenilebilir bir ambalaj olarak hızla çözünen bir film geliştirilmesi ve atık olarak değerlendirilen tavuk ayaklarının ekonomik ve işlevsel değerinin artırılması amaçlanmıştır. Tavuk ayağı jelatin üretiminde %1,5, %3,5, ve %5 (v/v) konsantrasyonunda asetik asit kullanılmışıtr. Tavuk ayağı jelatin ve kontrol sığır jelatin örneklere protein, yağ, kül, nem tayini, pH, viskozite, renk ölçümü ve basma testi yapılmıştır. Çözünebilir jelatin film örnekleri, %5, 6, 7 jelatin konsantrasyonu ile %15, 20, 25 gliserol kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen jelatin film örneklerinde filmlerin mekanik özellikleri, erime sıcaklığı, renk ölçümü, su buharı geçirgenliği, ışık geçirgenliği ve seffaflığı ve ATR-FTIR spektroskopisi analizleri gerçekleştirilmiştir. Çözünebilir jelatin film ile ambalajlannmış sıcak çikolatarda protein tayini, viskozite ölçümü ve duyusal analiz testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a rapidly dissolving film from chicken feet gelatin as an edible packaging for hot chocolate, to obtain gelatin from chicken feet with the same superior properties as commercial gelatin, and to increase the economic and functional value of chicken feet evaluated as waste. Chicken foot gelatin production was carried out using acetic acid at 1.5%, 3.5%, and 5% (v/v) concentrations. Protein, fat, ash, moisture determination, pH, viscosity, color appearance, and compression tests were performed on chicken feet gelatin and control bovine gelatin samples. Gelatin film samples were prepared using 5, 6, 7% gelatin concentration (w/v) and 15, 20, 25% glycerol. The mechanical properties, melting temperatures, color properties, water vapor permeability, light transmittance, and transparency of the obtained gelatin film samples were determined, and ATR-FTIR spectroscopy was performed. Protein determination, viscosity, and sensory analysis were performed on chocolate packaged with soluble gelatin film.