Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğünde fidan üretim maliyetleri üzerine araştırmalar
Research on seedling production expenses in Afyonkarahisar Forestry Nursery Garden Directorate
  1. Tez No: 415191
  2. Yazar: İBRAHİM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma ile Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğünde tohumdan üretilen çıplak köklü 1+0 yaşlı Saçlı Meşe, İğde, Andolu Cevizi, Badem, Mahlep, Alıç, Akçaağaç, Zerdali, Kestane, Yalancı Akasya, Ahlat, Yabani Erik, Dişbudak fidanları ve yine burada üretilen çıplak köklü 2+0 yaşlı Toros Sediri, Karaçam, Mavi Servi fidanlarının üretim maliyet analizlerinin yapılması hedeflenmiştir. Fidan üretim maliyetlerine etki eden; yatırım ( üretim ) maliyetleri, yönetim ( personel ) giderleri, amortisman giderleri, arazi kullanım giderleri ve muhtelif ortak giderlerden faydalanılmıştır. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü'nün 74231 sayılı ve 12.01.2015 tarihli oluru ile yayınlanan orman fidanlıklarında yetiştirilen fidanların 2015 yılı satış fiyatlarından yararlanılarak Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğünün fidan üretim maliyetleri hesaplanarak bu alanda mali kaybı çıkarılmıştır. Sonuç olarak; Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğünde üretilen çıplak köklü 2,250.000 adet fidandan toplamda 29.900 TL parasal kayıp oluşmasına rağmen Afyonkarahisar'da Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Orman Fidanlık Müdürlüğünün bulunması Afyonkarahisar ve çevresindeki ağaçlandırma çalışmalarında OGM'ye nakliye, zaman ve ekoloji olarak büyük bir ekonomi sağlamaktadır. Ayrıca Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğü yöre halkına gerek kurum halk ilişkileri gerekse ekonomik açıdan büyük katkı sağlamaktadır. Bu yüzdendir ki OGM bünyesinde bulunan orman fidanlık müdürlüklerinin gerekliliği görülmeli ve orman fidanlık müdürlüklerine önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to make the cost analyses of the productions of bare rooted 1 year old Oak haired, The spindle ,Indeed walnut, Almond, Mahaleb, Hawthorn, maple, Wild apricot, Chestnut, Acacia, Pear, Wild plum, Ashen young trees, and also bare rooted two year old Taurus cedar, Larch, Blue service young trees, which are grown in Afyonkarahisar Forestry Seedling Directorate, from the seeds. While making the anlyses, investment expenses, management expenses, amortization expenses, land use expenses, which all affect the production costs, are used. Also, the financial loss is found out by calculating the young tree production costs of Afyonkarahisar Forestry Nursery Garden Directorate, also by making use of the sale price of the seedling in 2015, which was issued by the confirmation of the Genaral Directorate of Forestry, bearing number 74231 and date 12.01.2015 Accordingly, although there has emerged a total financial loss of 29.900 TL within 2.250.000 bare rooted seedling grown in Afyonkarahisar Forestry Nursery Garden Directorate, the existence of Forestry Nursery Garden Directorate in Afyonkarahisar within the organization scheme of Genaral Directorate of Forestry contributes a great deal to GDF in transportation, time efficiency and ecologically friendliness. In addition, Afyonkarahisar Forestry Nursery Garden Directorate contributes much to the local people both economically and culturally. It is for his reason that, nursery garden directorates within GDF should be paid more attention, the necessity of these institutions must be noticed.