Farklı seviyelerde potasyum uygulamalarının yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) ve karaçam (Pinus nigra Arnold) fidanlarının gelişimi ve besin elementi alımına etkileri
The effects of different potassium levels on the growth and nutrient uptake of black locust (Robinia pseudoacacia L.) and black pine (Pinus nigra Arnold) seedlings
- Tez No: 549833
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğünde artan miktarlarda potasyum uygulamasının serada perlit ortamında yetiştirilen yalancı akasya ve karaçam fidanlarının besin elementi alımı ve gelişimi üzerine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Deneme 2018 yılında tesadüf parselleri deneme desenine göre, Türkiye'de ağaçlandırmalarda yaygın olarak kullanılan fidanlardan olan, yalancı akasya (Eskişehir orjinli), karaçam (Afyonkarahisar Ahırdağı orjinli) tohumlarının perlit ortamına ekilmesi suretiyle kurulmuştur. Hoagland solüsyonunun 0, 23, 35, 47,100 ve 150 ppm potasyum (K) içeren dozları çimlenen fidelere bir vejetasyon dönemi boyunca uygulanmış, fidanların besin elementi içerikleri ve fidan boyu, kök boğazı çapı, ana ve yan kök uzunlukları, yan kök sayısı ile kuru ağırlıkları ölçülmüştür. Çalışma sonuçları potasyum uygulamalarının yalancı akasyada fidan boyu, kök boğazı çapı, ana ve yan kök uzunlukları, yan kök sayısı ve fidan kuru ağırlıklarını önemli seviyede etkilediğini göstermiştir. Karaçamda ise potasyum uygulamaları arasında fidan boyu, kök boğazı çapı ve yan kök sayısı bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur. Yalancı akasyada 100 ppm K uygulanan işlem en iyi gelişimi sağlamıştır. Karaçamda ise 23 ppm K işlemi fidan boyu ve çapını arttırırken, 100 ppm K işleminde yan kök sayısı diğer işlemlere göre daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the greenhouse of Eskişehir Forest Nursey, to determine the effect of potassium treatments on nutrition and growth of black locust and black pine seedlings, grown in nursery conditions, as well as to acquire seedlings with better-developed root and shoot compartment. The experiment was established in accordance with to the randomized parcels design, with widely used species in afforestation in Turkey, black locust (from Eskişehir origin) and black pine (from Afyonkarahisar-Ahırdağı origin), with sowing the seeds in perlite-filled pots in 2018. Hoagland solutions with concentrations of 0-23-35-47-100- and 150 ppm potassium (K) were given to the seedlings throughout the vegetation period after the seedling emergence. Seedling height, root-collar diameter, length of main and lateral roots, number of lateral roots, and oven-dried weight of the seedlings were measured, and nutrient concentrations of the seedlings were analyzed. Study results showed that treatments affected on seedling height, root-collar diameter, length of the main and lateral roots, number of the lateral roots, and oven-dried weight of the seedlings, significantly, in black locust. As to black pine seedlings, differences in seedling height, root-collar diameter, and the number of lateral roots were found to be significant among the treatments. The best growth was achieved by 100 ppm K treatment in black locust. In black pine, 23 ppm K treatment increased the seedling height and root-collar diameter, while 100 ppm K treatment resulted in higher number of lateral roots compared to the other treatments.