Fotovoltaik kaynakların da/aa eviriciler ile mikroşebekeye entegrasyonundaki problemlerin incelenmesi
Contaated investigation of the problems in integration of micre gri̇d fv sources vi̇a da/aa inverters
- Tez No: 415196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemler ile ilgili çalışmalar son yıllarda artış göstermektedir. Fotovoltaikler ile şebeke arasındaki bağlantıda güç elektroniği dönüştürücüleri kullanıldığından dolayı bazı kararlılık ve güç kalitesi problemleri artan oranda gözlenmektedir. Özellikle yenilenebilir güç santrallerinin bağlantısındaki süreksizlik ve belirsizlik mikro şebeke uygulamalarında bazı ciddi problemlere yol açmaktadır. Literatürde kararlılık ve güç kalitesi açısından bazı sorunlar sunulmuştur. Bu tezde, şebeke bağlantılı bir fotovoltaik güç üreticisi incelenmiş ve modellenmiştir. Bağlantı işlemi H5 tipi bir evirici kullanılarak benzetilmiştir. Hem fotovoltaik üreteç ve hem de H5 tipi evirici ayrıca modellenmiş ve benzetim yapılmıştır. Bu çalışmada maksimum güç noktası izleme algoritması ve histerisis esaslı evirici kontrolü örnek sistemlere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on grid connected photovoltaic systems have increased for last several years. Some stability and power quality problems have also occurred increasingly because the power electronic based converters should be used as connector between photovoltaics and grids .Especially, uncertainty and discontinuities in connection of renewable power plants cause some serious problems in the micro-grid applications. In literature, some issues about stability and power quality have also been discussed. In this thesis, a grid connected photovoltaic power generation plant is investigated and simulated. Connection is simulated by using H5 type inverter. Both photovoltaics and H5 type inverter are also modelled and simulated. In this study, maximum power point trAAking algorithm and hysteresis based inverter control are applied to studied cases.