Badem kabuğu ve çam fıstığı kabuğundan kimyasal yöntem ile aktif karbon üretimi ve karakterizasyonu
Production of activated carbon by chemical method from almond and pine nut shells and its characterization
- Tez No: 415195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de atıkların değerlendirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Orman endüstri alanında değerlendirilebilecek atıkları, Plastik Atıkları, Kâğıt fabrikası atıkları meyve çekirdekleri ve kabukları şeklinde sıralayabiliriz. Bu atıklar değerlendirilmediği takdirde önemli çevre problemleri meydana gelebilmektedir. Bu atıkların değerlendirilmesinde ekonomik avantaj sağlayan teknikler öncelikli olmaktadır. Bu tekniklerden biri olan karbonizasyon işlemi ile atıklar daha önce planlanmış şartlar altında bazı kimyasalların katkısı ile aktif karbon özelliğinde adsorbentlere dönüştürülebilmektedir. Atıkların değerlendirilmesinde ekonomik avantaj sağlayacak aktif karbon üretimi de bunların arasındadır. Bu çalışmada, İzmir bölgesinden çam fıstığı kabuğu ve Gaziantep bölgesinden badem kabuğu temin edilmiştir. Temin edilen kabuklar öğütücü değirmende öğütüldükten sonra elenerek aynı boyuttaki örnekler karbonizasyon fırınında farklı ZnCI2 ve H3PO4 oranlarında ve farklı azot akış hızlarında kimyasal aktivasyon uygulanmıştır. Ardından yıkama işlemi yapılarak kimyasal maddelerin yapıdan uzaklaştırılması sağlanmış ve elde edilen örneklerin BET, SEM, EDX, Katı madde verimi, FTIR analizleri yapılmış, ticari aktif karbon ile karşılaştırılarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre badem kabuğu ve çam fıstığı kabuğu örneklerinin ticari aktif karbona yakın değerler gösterdiği görülmüştür. Ancak badem kabuğu örneklerinde çam fıstığı kabuğu örneklerine göre daha iyi sonuç elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are various studies in Turkey by means of evaluation of wastes. We can range the wastes that can be evaluated in the field of Forest Industry as plastic wastes, paper factory wastes, seeds and rind of fruits. When these wastes aren't evaluated, sufficient environmental problems may occur. Techniques that provide advantage are prior within the evaluation of these wastes. Together with the carbonization process that is one of these techniques, wastes can be converted into adsorbents in the presence of some chemicals under previously planned conditions. Active carbon production that provide an economical advantage in wastes evaluation are within these techniques. In this study, pine nut shell from İzmir province and almond shell from Gaziantep province were provided. Provided scabs were sifted out after being milled in the grinding mill then, chemical activation in different nitrogen flow rates were applied to same size samples in carbonization oven with different ZnCI2 and H3PO4. Then, chemical substances were removed from the structure by applying the washing process and BET, SEM, EDX, solid matter yield and FTIR analysis of obtained samples were carried out, and they were compared with active carbon in order to evaluate their usability. According to the obtained results, samples of almond scab and pine nut scab showed close values. However, it was observed that almond scab samples gave better results comparing the pine nut scab samples.