Entomopatojen fungus Beauveria bassiana ve Paecilomyces fumosoroseus sporlarının bazı vektör sinekler üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the entomopathogenic fungus Beauveria bassiana and Paecilomyces fumosoroseus spores the effect on some vector flies
  1. Tez No: 415209
  2. Yazar: SEMİHA SELDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan hastalıklar için uygun çevresel koşullar içeren bir coğrafyada bulunmaktadır. Vektör sivrisineklerle mücadelede; kimyasal, fiziksel veya biyolojik birçok yöntem kullanılmaktadır. Son dönemlerde mikrobiyal mücadele ajanlarından biri olan entomopatojen funguslarla yoğun olarak çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında mücadele için vektör özellikleriyle ön plana çıkmış; Culex quinquefasciatus ve Aedes aegypti (Diptera: Culicidae) larvaları seçilmiştir. Türkiye' nin çeşitli illerinden, 150 toprak örneği toplanmış ve bu topraklardan toprak seyreltme yöntemiyle entomopatojen funguslar izole edilmiştir. İzolasyon sonucunda 65 adet Beauveria bassiana ve 6 adet Paecilomyces fumosoroseus bulunmuştur. Rastgele seçilen 10 suş ile 1 standart suş sivrisinekler üzerinde denenmiştir. Denenen suşlar başarılı mortalite göstermiştir. Bu tez çalışması sonuçlarının, sivrisinek türleriyle sahada yapılacak mücadele çalışmalarına faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in a region has appropriate environmental conditions for diseases transmitted by mosquitoes. In the fight against mosquito vectors; many methods are used such as chemical, physical or biological. In recent years, entomopathogenic fungi which is one of the microbial control agents has been extensively studied. In this study, it came to the fore with the vector features to be combatted; Culex quinquefasciatus and Aedes aegypti (Diptera:Culicidae) larvae were selected. From various provinces of Turkey, 150 soil samples were collected and by using the soil dilution method, entomopathogenic fungi were isolated from these soils. According to the results of isolation, 65 Beauveria bassiana and 6 Paecilomyces fumosoroseus strains were found respectively. The total of 10 different strains of these species and 1 standard strain were tested on mosquitoes. The results of this study is considered to be useful for working against the mosquito species is considered to be in the field.