Hyphantria cunea'nın kışlık pupalarının biyolojik mücadele etmenlerinin belirlenmesi ve elde edilen entomopatojen fungusların etkinliklerinin ortaya konulması
Determination of biological control agents of overwintering Hyphantria cunea pupae and efficacy of entomopathogenic fungi
- Tez No: 283795
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT SULLİVAN, PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hyphantria cunea (Drury) (Lepidoptera: Arctiidae) özellikle Samsun ilinde olmaküzere Orta Karadeniz Bölgesinde fındığın en önemli zararlılarından biridir. Buçalışma H. cunea'nın kışlayan pupalarında bulunan biyolojik mücadele etmenlerinibelirlemek için ele alınmıştır. Bu amaçla 2008 ve 2009 yıllarının ilkbaharbaşlangıcında, Samsun ilinin Çarşamba, Terme ve Salıpazarı ilçelerine bağlı farklıköylerindeki 38 fındık bahçesinden kelebeğin kışlayan pupaları toplanmıştır. Bupupalardan beş ichneumonid, Enicospilus ramidulus, Pimpla rufipes, Virgichneumonalbilineatus, V. dumeticola ve Gelis sp.; 4 chalcidoid, Chouioia cunea, Conomoriumamplum, Dibrachys boarmiae ve Psychophagus omnivorus; 2 tachinid, Compsiluraconcinnata ve Nemoraea pellucida ve yeni bir braconid türü, Dinotrema samsunenseFischer and Sullivan n. sp. elde edilmiştir. Dinotrema samsunense, E. ramidulus ve V.albilineatus türleri H. cunea için yeni kayıt; Dibrachys boarmiae ve Gelis sp.Türkiye'de H. cunea için yeni kayıt; ve C. cunea, C. amplum ve V. albilineatusTürkiye için yeni kayıt niteliğinde bulunmuştur. Toplam parazitizm 2008 yılında %13.8, 2009 yılında % 11.3 olarak bulunmuştur. Pupalardan Aspergillus westerdijkiae,Beauveria bassiana, Paecilomyces fumosoroseus, Paecilomyces lilacinus veTrichoderma koningiopsis olmak üzere beş fungus izole edilmiştir. Yapılan önçalışmada bu funguslardan Paecilomyces fumosoroseus ve B. bassiana H. cunea'nınlarvalarına karşı çok etkin olarak bulunmuştur. Pupalardan ayrıca Bacillus cereus GCsubgroup B, Enterobacter intermedius, Enterecoccus mundtii, Pseudomonas agarici,P. fluorescens biotype C, P. putida biotype B ve P. savastanoi pv. fraxini olmaküzere 7 adet bakteri elde edilmiştir. Bulunan bu etmenlerden Psychophagusomnivorus ve Chouioia cunea yetiştirilip salımı yapılmak üzere en etkin türler olarakbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyphantria cunea (Drury) (Lepidoptera: Arctiidae) is a serious pest of hazelnutplantations in the central Black Sea region of Turkey, especially the Samsun region.The current study investigated the biological control agents of its overwintering pupalstage in Samsun province. In the early springs of 2008 and 2009, pupae werecollected from 38 hazelnut plantations in the Carsamba, Salipazari and Termedistricts. Five ichneumonids, Enicospilus ramidulus, Pimpla rufipes, Virgichneumonalbilineatus, V. dumeticola and Gelis sp.; 4 chalcidoids, Chouioia cunea,Conomorium amplum, Dibrachys boarmiae and Psychophagus omnivorus; 2tachinids, Compsilura concinnata and Nemoraea pellucida; and a new species ofbraconid, Dinotrema samsunense Fischer and Sullivan n. sp., were reared. Dinotremasamsunense, E. ramidulus and V. albilineatus are new reports for H. cunea; D.boarmiae and Gelis sp. are new reports for H. cunea in Turkey; and C. cunea, C.amplum and V. albilineatus are new records for Turkey. Overall parasitism was13.8% in 2008 and 11.3% in 2009. Five fungi, Aspergillus westerdijkiae, Beauveriabassiana, Paecilomyces fumosoroseus, Paecilomyces lilacinus and Trichodermakoningiopsis, were isolated from pupae. Paecilomyces fumosoroseus and B. bassianacaused high mortality of H. cunea larvae in a preliminary study. The seven bacteriaisolated from pupae were Bacillus cereus GC subgroup B, Enterobacter intermedius,Enterecoccus mundtii, Pseudomonas agarici, P. fluorescens biotype C, P. putidabiotype B and P. savastanoi pv. fraxini. Psychophagus omnivorus and C. cuneaemerged as candidates for mass rearing and augmentative release.