Entomopatojen fungus izolatlarının tetranychus urticae (koch) (acarı: tetranychıdae)'nin bazı biyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effect of entomopathogenic fungal isolates on the some of the biological parameters of tetranychus urticae (koch) (acari: tetranychidae)
  1. Tez No: 630642
  2. Yazar: KADRİYE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE YANAR, PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma 4 Beauveria bassiana entomopatojen fungus izolatı (GOPT-158, GOPT-228, GOPT-283, GOPT-331) ve 3 Ticari peparatın (% 1,5 Beauveria bassiana strain Bb-1; % 1,5 Verticillium lecani strain V1-1;% 1,5 Paecilomyces fumosoreus strain PFs-1) Tetranychus urticae'nin bazı biyolojik parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bütün izolatların 1x108 konidi/ml1konsantrasyonu kullanılmıştır. Kontrol uygulaması olarak %0,02'lik Tween 80'li saf su kullanılmıştır. Çalışmada iki farklı yöntem (Kafes püskürtme ve yaprak daldırma) kullanılmıştır. Kafes püskürtme yönteminde 5. günün sonunda GOPT-228 izolatı %57.77±6.47 ile en yüksek ölüme neden olmuştur. Bunu sırasıyla Ticari perapat 2 (%38.88±4.75), Ticari preparat 1 (%37.03±2.34), Ticari preparat 3(%33.33±5.73), GOPT-158(%31.74±2.89) ve GOPT-283(%31.48±4.45), takip etmiştir. Kafes püskürtme yönteminde ölü bireylerde oluşan en yüksek mikosis oranı %53.33 ile Ticari preparat 3, GOPT-158 ve GOPT-331 izolatlarında elde edilmiştir. Kafes püskürtme yöntemi yaprak daldırma yöntemine göre etkili bulunmuştur. Ortalama ergin ömür uzunluğunda kafes püskürtme yönteminde GOPT-158 izolatında ergin ömür uzunluğu 10.26±0.38 gün olmuştur. En düşük ömür uzunluğu GOPT-228 (8.46±0.80) uygulamasında olmuştur. Günlük bırakılan yumurta sayısı kafese püskürtme yönteminde en düşük 0.53 ile GOPT-228 izolatında elde edilmiştir. Tetranychus urticae yumurtalarına ovisidal etki çalışmasında 7.günde en yüksek ovidal etki sırasıyla; Ticari preparat 3(%83.33±6.28), GOPT-158 (%76.66±7.49) ve Ticari preparat 2 (%75.83±5.83)'de görülmüştür. Entomopatojen fungus izolatlarının iki noktalı kırmızı örümceğin erginleri üzerinde göstermiş olduğu akarisadal etkisinin yanı sıra biyolojik parametrelerin kontrole oranla baskılayıcı ve üreme güçünü azaltıcı bir etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acaricidal activities of 4 entomopathogenic fungi, Beauveria bassiana isolates (GOPT-158, GOPT-228, GOPT-283, GOPT-331) and 3 commercial biopesticides (1.5% Beauveria bassiana strain Bb-1; 1.5% Verticillium lecani strain V1-). 1; 1.5% Paecilomyces fumosoreus strain PFs-1) on Tetranychus urticae and their effects on some biological parameters of T. urticae were evaluated. The single concentrati on of the test fungi (1x108conidia ml-1) was used. 0,002% Tween 80% was used as control. Two different test methods (Cage spraying and leaf dipping) were used in the study. In the cage spraying method, GOPT-228 isolate caused the highest mortality of 57.77±6.47 % at the end of the 5 th day. This was followed by commercial biopesticide 2 (38.88±4.75%), commercial biopesticide 1 (37.03±2.34%), commercial biopesticide 3(33.33±5.73%), GOPT-158 (31.74±2.89%) and GOPT-283(31.48±4.45%) . The highest mycosis rate on the cadavers was 53.33% in Commercial biopesticide 3, GOPT -158 and GOPT-331 isolates. Cage spraying method was found more effective then leaf dipping method. The mean adult life span resulted in GOPT-158 infection was 10.26 ± 0.38 days. The life spans were 8.75 ± 0.41, 8.90 ± 0.48, and 8.93 ± 0.35 in Commercial biopestice 2,Commercial biopesticide 3, and GOPT-283 respectively with leaf dipping method. The number of eggs lied per day were 0.53, in GOPT-228 respectively. In the ovisidal effect study on the eggs of Tetranychus urticae, the highest ovidal effect on day 7 was as follows; Commercial preparation 3 (83.33 ± 6.28%), GOPT-158 (76.66 ± 7.49%) and Commercial preparation 2 (75.83 ± 5.83%). Beside the acarisadal effect of the entomopathogenic fungus isolates on adults of two-spotted spider mites, they suppressed biological parameters and reproductive power of two-spotted spider mites compared to control.