Entomopatojen fungus Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson ve Beauveria bassiana (Balsamo)Vuillemin iki noktalı kırmızı örümcek [Tetranychus urticae Koch (Acarina:Tetranychidae)]'e üzerine etkinliklerinin araştırılması
Efficacy of Entomopatogenic Fungi Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson and Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin against two spotted spider mite Tetranychus urticae Koch (Acarina:Tetranychidae)]
  1. Tez No: 482366
  2. Yazar: BİRCAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YEŞİLAYER, PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
2015-2017 yılları arasında yürütülen bu çalışmada entomopatojen funguslar Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin ile Purpureocillium lilacinum (syn: Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson TR1'nun Tetranychus urticae (Koch) (Acarina: Tetranychidae) üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Entomopatojen fungus uygulanmak üzere iklim odalarında T. urticae üretimi sağlanmıştır. Tek doz denemelerinde her iki fungusunda 1x105 konidia/ml dozu uygulanmış ve etkili olduğu görülmüştür. Denemelerde P.lilacinus' a ait 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, 1x108 ve 1x1,6 108 konidia/ml B. bassiana'ya ait 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, 1x108, 1x109 ve 3.7x109 dozları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda B. bassiana uygulanan T. urticae erginlerinde 3. günden itibaren ölümlerin olduğu gözlemlenmiştir. 11. günde her iki entomopatojen fungusun da 108 konidia/ml doz-ölüm uygulamasına baktığımızda P. lilacinus da %40 ölüm görülürken B. bassiana da ise bu rakam %66.6 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu EPF' lerin T. urticae'ye karşı potansiyel kontrol etmeni olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted between 2015-2017, It was examined the effect of the entomopathogenic fungi Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin and Purpureocillium lilacinum (syn: Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson TR1 on Tetranychus urticae (Koch) (Acarina: Tetranychidae). T. urticae production was provided in the climate chambers for the application of entomopathogenic fungi. In single dose trials, 1x105 conidia / ml of concenteation was applied and effective in both fungi. In the trials were used 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, 1x108, 1x109 conidia/ml, of P. lilacinus and 3.7x109 doses of 1x104, 1x105, 1x106, 1x107, 1x108 and 1x1,6 108 of B. bassiana conidia/ml concentration. An of the study, it was observed that treated B. bassiana on T. urticae, deaths occurred from the third day. At the and of 11th day, both of were found mortality effect of B. bassiana 66.6% was higher than P. lilacinus %40 in the same concentration of 1x108 conidia/ml. As a result it has been determined that these EPFs could be used as potential control agents against T. urticae.