Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesindeki Juncus l. (juncaceae) cinsinin revizyonu
The revision of Juncus l. (juncaceae) genus in central anatolia,Turkey
  1. Tez No: 415239
  2. Yazar: BÜLENT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
'Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesindeki Juncus Cinsinin Revizyonu' adlı tez çalışması 2011-2013 yıllarında gerçekleştirilmiş ve 413 sayıya dayanan yaklaşık 1000 örnek toplanmıştır. Bunların değerlendirilmesi sonucunda 19 tür ve 1 alttür saptanmıştır. Çalışma sonunda yeni takson ya da Türkiye için yeni kayıt saptanamamıştır. Bunda, çalışılan Juncus cinsinin yaygın olması ve araştırma alanının komşu ülkelere sınırdaş olmaması rol oynamıştır. Juncus ile ilgili bu çalışmada türlerin, sinonimleri, betimleri, tipleri, buldurusu, çizimleri, arazi fotoğrafları, Türkiye ve genel yayılışları, yayılış haritası, ekolojileri, habitatı, endemizim durumu, tehlike kategorileri, çiçeklenme zamanı, yayılış yükseklikleri, fitocoğrafik bölgesi, taksonların karşılaştırılması, etnobotanik özellikleri ortaya konmuş, genişletilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The revision of Juncus L. (Juncaceae) genus in central Anatolia is presented. From 2011 to 2013, approximately 1000 specimens belonging to 413 populations were collected from field. According to the results, It has been determined 19 species and 1 subspecies from the study area. There is no new taxa and new record from this revision. Because Juncus L. is cosmopolitan genus and in research area there is no a common frontier from our country to the neighboring countries. In this revision, synonyms, description, type, identification key, figure, specimen citations photographs, distribution in Turkey and general distribution, distribution maps, ecology, habits, endemism, conservation status, flowering time, altitute, pyhtogeography, diagnostic characters, ethnobotany of Juncus species have been produced, expanded and discussed.