Morphology, anatomy and systematics of the genus Lathyrus L. (Leguminosae) in the Central Anatolia Turkey
İç Anadolu bölgesindeki Lathyrus L. (Leguminosae) cinsinin morfolojisi anatomisi ve sistematiği
- Tez No: 305636
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, İç Anadolu bölgesinde yayılış gösteren Lathyrus L. (Leguminosae)cinsinin morfolojisi, anatomisi ve sistematiği sunulmaktadır. Karşılaştırmalımorfolojik karakterler ve bu karakterlerin cins içi varyasyonları belirlenmiş; türlerinkaliks, yaprak, korolla ve pollen mikromorfolojileri ile kök, gövde ve yaprakanatomisi özellikleri incelenmiş ; türlerin ekoloji, endemism, fitocoğrafya ve IUCNtehlike kategorileri belirlenmiş; cinsin numeric analizi ve revizyonu yapılmıştır.Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez Lathyrus cinsini oluşturan tülerin kaliks, korolla veyaprak mikromorfolojisi ile anatomik özellikleri incelenmiştir. Türlerin Infragenericsınırlandırılması çoklu varyasyon (multivariety) analiziyle yapılmıştır. Morfolojik veanatomik veriler sonucunda L. brachypterus türünün bir varyetesi olaraksınıflandırılan L. haussknechtii' nin ayrı bir tür olarak sınıflandırılması gerektiğiönerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphology, anatomy and systematics of the Genus Lathyrus L.(Leguminosae) in Central Anatolia is presented. Comparative morphologicalcharacters and their variation in the Genus; Calyx, leaf, corolla and pollen grainsmicro-morphology of the species; Anatomy of the species; Ecology, endemism,phytogeography and IUCN threat categories of the species; Numerical analysis andRevision of the genus in Central Anatolia were conducted.For the first time the calyx, corolla and leaf micromorphology, and the anatomicalcharacteristics of Lathyrus were examined. Infrageneric delimitation of the species isperformed by using multivariate analysis. As a result of morphological andanatomical data, it is suggested that L. haussknechtii should be classified as differentspecies not variety of L. brachypterus.The collected specimens was crosschecked with neighboring floras and the existingtype specimens known from Turkey ANK, GAZİ, HUB, KNYA, CUFH, Erciyes,and Royal Botanic Garden Edinburgh (RBGE) herbaria.Morphological and micromorphological characters of pollen grains were revealed. Itwas determined that the pollen grains size and sculpturing were important diagnosticcharacters for the species. The statistical analysis was applied to compare P/E ratiosof the pollen grains of studied taxa. According to this analysis, the P/E ratio isimportant diagnostic feature for most of the sections and the species.Sectional key and species key were prepared and updated. Expanded descriptions,GPS data, some photographs and some notes on the taxonomy of the species weregiven.