Revision of Vicia L. (Leguminosae) in Central Anatolia, Turkey
Türkiye İç Anadolu bölgesindeki Vicia L. (Laguminosae)'nın revizyonu
- Tez No: 318874
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma İç Anadolu bölgesindeki Vicia cinsi üzerine yapılmıştır. İlgili taksona ait çok sayıda örnekten elde edilen bilgiler derlenmiştir. Bu bilgiler morfolojik, anatomik çalışmaların yanı sıra takson tanımlamalarında, anahtar oluşturulmasında ve coğrafik dağılım ile ekolojik gereksinimlerin belirlenmesinde kullanılmıştır.2009 yılından buyana, araştırma örnekleri olarak yaklaşık 700 adet örnek toplanmış ve üzerlerinde gerekli çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca oldukça fazla sayıda herbaryum örneği ANK, GAZI, HUB, MUĞ, Royal Botanic Garden Edinburgh (E.) herbaryumlarında görülmüş ve çalışılmıştır.Flora of Turkey'e göre (Davis, 1985), kaynağına göre 16 farklı tür İç Anadolu bölgesinde bulunmaktaydı. Fakat yapılan çalışma göstermiştirki bu alanda Vicia cinsine ait 22 tür bulunmaktadır. (V. noeana, V. anatolica, V. pannonica, V. hybrida, V. sericocarpa, V. narbonensis, V. galilaeaa, V. ervilia, V. caesarea, V. cracca, V. villosa, V. monantha, V. canescens, V. cappadocica, V. articulata, V. cassubica, V.peregrina, V. truncatula, V. grandiflora, V. lathyroides, V. cuspidata, V sativa).Bazı morfolojik karakterlerin, habit, yaprak gövde, çiçek durumu, kaliks, taç yaprak ve style biçimi gibi cins içi sınıflandırmada ve türlerin belirlenmesinde belirleyici olup olmadığı üzerine çalışılmıştır.İç Anadolu bölgesindeki Vicia cinsine ait türlerin birbirinden ayırt edilmesinde pollen mikromorfolojisi, tüy mikromorfolojisi ve taç yapragın mikromorfolojisinin sistematik değeri incelenmiştir. Polenlerin ekvatoral ve kutup görünümleri, exine yüzeyinin ornamentasyonu kaliks ve yaprak yüzeyindeki tüylerin çeşitleri ve sıklığı. Seksiyonlar düzeyinde türlerin ayırt edilmesinde faydalı olabilmektedir.Coğrafik ve ekolojik dağılım haritalı bu çalışma ile yeniden düzenlenmiştir. Buna ilaveten Bölgede yaşayan Vicia cinsine ait bitkilerin koruma statüleri belirlenmiştir. Bölgesel ölçekte 2 takson DD, 1 takson CR, 7 takson EN, 1 takson VU, 1 takson NT ve 14 takson LC kategorisindedir. Çalışma alanındaki cins ait bireyler için görülebilecek ana tehdit unsurları; aşırı otlatma, inşaat çalışmaları, arazi açma ve kentleşmedir.Cins içi sınıflandırma yapılırken çoklu varyasyon analizi kullanılmıştır. Seksiyon ve tür anahtarları hazırlanılmıştır. Taksonların sinonimleri, tip örnekleri, güncellenmiş tanımlamaları, çiçeklenme zamanları, İç Anadolu bölgesindeki, Türkiyedeki ve genel dağılımları, dağılım haritaları, fitocoğrafayası ve endemik olup olmadıkları, adresleri ve fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this revisional study based on the the genus Vicia in Central Anatolia large quantities of data have been compilled from specimens representing the group of the taxa being studied. These data were then synthesized to make taxon descriptions, keys, geographical distributions and ecological preferences.Since 2009, about 700 specimens have been collected from Central Anatolia and examined as the research materials. In addition, a large number of specimens have also been studied in the following herbaria ANK, GAZI, MUĞ, HUB and E.According to the Flora of Turkey (Davis 1985), there were 16 species found in Central Anatolia. But this study has shown that genus Vicia covers 22 species (V. noeana, V. anatolica, V. pannonica, V. hybrida, V. sericocarpa, V. narbonensis, V. galilaea, V. ervilia, V. caesarea, V. cracca, V. villosa, V. monantha, V. canescens, V. cappadocica, V. articulata, V. cassubica, V.peregrina, V. truncatula, V. grandiflora, V. lathyroides, V. cuspidata, V sativa) in this region.Some morphological characters were used to understand whether they have a diagnostic value or not. These characters, which include habit, leaf, stem, inflorescence, calyx, corolla and style properties, were compared at infrageneric level and species level.Systematic value of pollen micromorphology, trichome micromorphology and petal epidermal micromorphology of Vicia in Central Anatolia were observed. Pollen grains equatorial view, polar view and exine ornamentations, trichome types of calyces and leaves can be useful for separating the species in sectional level.Geographical and ecological distributions maps were updated. In addition to this, the conservation status of the genus Vicia in Cental Anatolia was reassessed at regional level. The threat categories include 2 taxa DD, 1 taxon CR, 7 taxa EN, 1 taxon VU, 1 taxon NT and 14 taxa LC. The main threat categories for this genus are identified as overgrazing, constructions, land clearing and urbanizations.The infrageneric delimitations were performed by the use of multivariate analysis. Identification keys for sections and species were also given. Synonym, species updated descriptions, phenology, habitat, distribution in Central Anatolia, distribution in Turkey and general distribution, phytogeograpy, endemism, specimen citations photographs of species and distribution maps were also indicated.