İç Anadolu bölgesinin bazı göllerinden yakalanan sazanlarda insülin benzeri büyüme faktörü-I geni (IGF-I/ Eco91I) polimorfizmi
Insulin-like growth factor-I (IGF-I/ Eco91I) gene polymorphism in common carp caught from Central Anatolia lakes of Turkey
  1. Tez No: 575824
  2. Yazar: AHMED IMAD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesindeki bazı göllerinden yakalanan sazanlarda insülin benzeri büyüme faktörü-I geni (IGF-I/Eco91I) polimorfizmini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sazan örnekleri Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Konya ilinden Seydişehir ilçesindeki Suğla gölünden 12 adet, Ilgın ilesindeki Çavuşçu gölünden 4 adet, Aşağıçiğil gölünden 3 adet, Beyşehir ilçesindeki Beyşehir gölünden 2 adet, Karaman ilinden Gökçe baraj gölünden de 11 adet olmak üzere 32 adet yerli sazan (Cyprinus carpio) ve Çumra ilçesindeki Apa baraj gölünden de 23 adet Gümüşi havuz balığından (Carassius gibelio) elde edilmiştir. İnsülin benzeri büyüme faktörünün genotipleri Restriksiyon Fragman Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemi kullanılarak 3759T> G bölgesinde belirtilen mutasyonda tanımlanmıştır. Sonuç olarak, IGF-I geninin intron 2 bölgesindeki BstEII (Eco91I) polimorfizminin, hem yerli sazanlarda hem de Gümüşi havuz balıklarında genotipleme sonucu monomorfik olduğu bulunmuştur. Çalışmada yerli sazanların genotipinin TT, Gümüşi havuz balıklarının GG genotipine sahip olduğu tespit edilmiştir. IGF-I geninin allel ve genotip frekanslarını daha iyi anlamak için gelecekteki çalışmalarda çalışılan örnek sauyısının arttırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the genotypes of insulin-like growth factor (IGF-I) of common carps grown and development in Inland Waters of Turkey's Central Anatolia Region. Carp samples (Cyprinus carpio) collected from a total of 32 carp in the Suğla Lake in Seydişehir, Çavuşçu and Aşağıçiğil Lakes in Ilgın and Beyşehir Lake in Beyşehir in Konya province and Gökçe Lake in Karaman province and 23 Silver gold fish (Carassius gibelio) from Apa dam lake in Çumra district of Karaman province of Turkey. Genotypes of insulin like growth factor was identified in specified mutation in the site 3759T > G by using restriction fragment length polymorphism (RFLP) method. As a results, BstEII (Eco91I) polymorphism in the intron 2 region of IGF-I gene was found to be monomorphic as a result of genotyping in both domestic and Chinese carp. It was determined that domestic common carp had TT genotype and silver gold fish had GG genotype. In the future studies, the number of common carps should be increased to be studied in order to better understand the allele and genotype frequencies of IGF-I gene.