Enerji dağılım x-ray floresan spektroskopisi ile bitki besin elementi analizleri
Energy dispersion x-ray fluorescence spectroscopy for plant nutrient analysis
- Tez No: 415258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Son yıllarda tarımsal üretimde yaşanan küresel dalgalanmalar mevcut tarım teknolojilerin sorgulanmasına neden olmuştur. Özellikle ülkemizde bitki besin elementi analizleri konusunda halihazırda analiz yöntemlerinin ağır maliyeti ve hammadde konusunda dışa bağımlılık üretici ve araştırmacılarımızın belini bükmektedir. Bu sorunların çözümü adına alternatif teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanarak yaptığımız çalışmada günümüzde popüler olan X-ışını teknolojisinden yararlanılmış, bitkilerin toplam besin elementi içeriklerinin belirlenmesinde mevcut yöntemlere göre daha düşük maliyetle ve pratik bir şekilde yapılabileceği hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan çay, lahana ve mısır bitkilerinin X ışını floresan tekniğiyle çalışan EDXRF cihazıyla kuru bitki okumaları yapılmış Kalsiyum (Ca), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Kükürt (S), Demir (Fe), Bakır (Cu), Çinko (Zn), Mangan (Mn), Fosfor (P) elementlerinin mg/kg cinsinden değerleri tespit edilmiştir. Eş zamanlı olarak bu bitki örnekleri ICP cihazında da okutulmuştur. ICP okumaları referans kabul edilerek EDXRF cihazı ICP-OES cihazına göre korelasyonu sağlanmıştır. Bu korelasyonda her element için lineer regresyon analizi yapılarak re-slope ve intercept değerleri belirlenmiştir. Her bir bitki için belirlenen bu değerler EDXRF cihazına yüklenerek elde edilen formül yardımıyla tahmini ICP değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global fluctuations in agricultural production in recent years has led to the questioning of existing agricultural technologies. Plant nutrient analyses on the cost and methods of analysis, especially in our country currently heavy dependence on raw materials manufacturer and bends the back of our researchers. For this purpose, in the work we do that are popular in recent years X-ray technology, taking advantage of a lower cost compared to the existing methods of the plants of total and elemental that can be done in a practical way, it is aimed. Our work in this direction, in our country, widely cultivated tea, cabbage, and corn plants, X-ray fluorescence EDXRF technique working with plant dry readings made with the device Calcium (Ca), potassium (K) magnesium (Mg), sulfur (S) Iron (Fe), Copper (Cu), zinc (Zn), Manganese (Mn), Phosphorus (P) of the elements mg/kg denominated in the values were determined. Simultaneously, the samples of this plant are given in the ICP device. The device adopted by reference readings EDXRF ICP ICP-OES according to the correlation device is provided. This correlation by linear regression analysis for each element in re-slope and intercept values were determined. The formula determined for each plant estimated values obtained by EDXRF-ICP values were calculated with the help of installing the device.