Structural and vibrational spectroscopic analysis of renal stones
Böbrek taşlarının yapısal ve titreşimsel spektroskopik analizi
- Tez No: 483704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BÖLÜKBAŞI YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde, atom ve molekül fiziğinin temel uygulamalarından olan spektroskopik teknikler ile böbrek taşları ve idrarda bulunan böbrek taşı kristalleri incelendi. X-Işını Kırınımı (XRD), Furier Dönüşümlü Kırmızı altı (FT-IR) ve Furier dönüşümlü Raman (FT-Raman) spektroskopik teknikleri numunelerin kristal yapıları ve bileşenlerinin tespiti, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri ve Enerji Dağılımı X-ışını analizi (EDX) sonuçları ise morfolojik yapısının ve elementel özelliklerinin araştırılmasında kullanıldı. Termogravimetrik Analiz (TGA) yöntemiyle de böbrek taşı numunelerinin organik ve inorganik özellikleri belirlendi. Sonuç olarak kalsiyum oksalat monohidrat ve kalsiyum fosfat yapıları belirlendi. Ardından, Raman spektroskopisi ölçümlerinde sıklıkla karşılaşılan çok önemli bir sorun olan floresan oluşumunun azaltılması için, numunelere kimyasal ağartma uygulaması yapıldı. Bu sayede ölçüm yapılmasını engelleyen floresan arka plan sorununa etkin bir çözüm sunuldu. Son olarak ise Mikro-Raman spektroskopisi tekniğiyle idrarda bulunan çok küçük boyutlu böbrek taşı kristalleri görüntülendi ve bu kristaller karakterize edilerek, sütrivit, ürik asit ve üre kristalleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, renal stones and urine crystals are investigated with variety of efficient spectroscopic techniques. X-ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared (FT-IR) and Raman (FT-Raman) spectroscopic techniques are carried out for determining crystal structures and compositions of the samples. Scanning Electron Microscopy (SEM) images and Energy-Dispersive X-ray Analysis (EDX) spectra are recorded to investigate morphological and elemental characteristics. Thermogravimetric Analysis (TGA) is also used for the identification of organic and inorganic properties. As a result, calcium oxalate monohydrate and calcium phosphate are found. Furthermore, chemical bleaching procedure was performed in order to reduce the fluorescence which is frequently encountered in urinary stones analysis with Raman spectroscopy. In this way, a novel solution for the eliminating of fluorescence in Raman spectroscopic analysis of urinary stones is suggested. Finally, sub-visible sized urine crystals are monitored with Micro-Raman spectroscopy, and characterization studies are performed. So, struvite, uric acid and urea crystals are determined.