Denge problemleri ve varyasyonel eşitsizlikler üzerine
On equilibrium problems and variational inequalities
- Tez No: 415291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜKMİ KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, sabit nokta kavramıyla ilgili bilinen temel tanım, teorem ve örneklere yer verilmiştir. Sabit noktayla ilgili en çok kullanılan dönüşüm kavramları verilmiş, bu dönüşümlerin hangi şartlar altında sabit noktalarının olabileceği incelenmiş ve çeşitli örneklerle izah edilmiştir. Ayrıca bir dönüşümün sabit noktasının bulunmasında sıkça kullanılan Picard, Krasnoselskij, Mann, Ishakawa ve Noor gibi bilinen iterasyon metotlarından bahsedilmiştir. Son olarakta denge problemleri ve varyasyonel eşitsizlikler hakkında genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basic definitions, theorems and examples known about fixed point concept are given. Commonly used map concepts about fixed point are given, under which conditions this maps may have fixed points are viewed and it is explained with various examples. Also, iteration methods like Picard, Krasnoselskij, Mann, Ishakawa and Noor used finding a map's fixed point are mentioned. Finally, general information about equilibrium problems and variational inequalities are given.