Lineer kompleks diferansiyel denklemlerin legendre polinomları ile nümerik çözümleri
He numerical solution of the linear complex differential equations with the legendre polynomials
  1. Tez No: 415292
  2. Yazar: FARUK DÜŞÜNCELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde lineer kompleks diferansiyel denklemlerin legendre polinomları vasıtasıyla nümerik çözümü incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili literatürden bahsedildi. İkinci bölümde bu tezde kullanılacak olan çeşitli tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde Legendre polinomları tanıtıldı ve nümerik çözüm için gerekli olan matris formlar oluşturuldu. Dördüncü bölümde ise geliştirilen yöntem beş farklı probleme uygulandı ve bulunan sonuçlar çizelge ve şekillerle karşılaştırıldı. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solutions of the linear complex differential equations were investigated with the Legendre polynomials. The literature of the subject was discussed in the first section of this study formed with five chapters. Several definitions and theorems will be used in this thesis were given in the second section. In the third section, The Legendre polynomials were introduced and then the matrix forms required for the numerical solutions were composed. Then, our method was applied to the five different problems and obtained results were compared in the tables and figures in the fourth section. Finally, our obtained results were evaluated in the last section.