İki elektrotlu hücrelerde grafen/SDS süspansiyonlarının hazırlanması, karakterizasyonu ve grafen ince filmlerinin elektrokatalitik uygulamaları
Preparation and characterization of graphene/SDS suspensions using two electrode cell and electrocatalytic application of graphene thin films
  1. Tez No: 415300
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALANYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez kapsamında, grafen/SDS süspansiyonları iki elektrotlu hücrede grafitin oksidasyon (SDS katkılanması) ve redüksiyonunu (tabakaların ayrışması) içeren iki basamaklı işlem ile elde edildi. Farklı katkılama potansiyelleri (1, 3, 5 ve 7 V) uygulanarak elde edilen grafen yapılarının karşılaştırması yapıldı. Ayrıca, grafen yapılarının metilen mavisi ile kompozit oluşturma potansiyeli araştırıldı. Sentezlenen yapılar UV-görünür bölge absorpsiyon spektroskopi, X-ışınları difraksiyonu, taramalı elektron mikroskopi, enerji dağılımlı spektroskopi, fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi ve dönüşümlü voltametri teknikleri ile karakterize edildi. Grafen yapılarının camsı karbon elektrot üzerine modifiye edilen ince filmleri nitritin amperometrik tayini için kullanıldı. 5 V oksidasyon potansiyelinde hazırlanan grafen tabakalarının modifiye edildiği elektrotun nitritin amperometrik belirlenmesinde en iyi elektrokatalitik özelliğe sahip olduğu tespit edildi. Nitritin amperometrik tayini için hazırlanan sensörün düşük tayin limiti, geniş doğrusal çalışma aralığı, yüksek duyarlılığa sahip olduğu ve oldukça dayanıklı bir film yapısı sergilediği belirlendi. Sensörün nitrit tayinini seçimli olarak gerçekleştirdiği ve gerçek numune analizleri için uygun, etkili ve geçerli olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, graphene/SDS suspensions were obtained by performing oxidation (SDS intercalation) and reduction (exfoliation) processes of graphite electrode in two electrode cell system. For this purpose, graphene sheets were prepared at different oxidation potentials (1, 3, 5, and 7 V) to compare their characteristics. Additionally, composite formation between graphene and methylene blue was also investigated. Characterization of the samples was carried out using UV-visible absorption spectroscopy, X-ray diffraction spectroscopy, scanning electron microscopy, energy dispersive X-ray microanalysis, fourier transform infrared spectroscopy, and cyclic voltammetry techniques. Thin films of graphene sheets modified onto glassy carbon electrode were studied for amperometric detection of nitrite. Graphene sheets prepared of oxidation potential of 5 V exhibited best amperometric response for amperometric detection of nitrite. This sensor revealed a low detection limit, large linear region, high sensitivity and stable film structure. Moreover, the sensor demonstrated a very high selectivity and appropriate, effective and valid results in real samples.