Dalgaboyu ayrımlı x-ışını floresans spektrometresinde ölçümler üzerine etkiyen bazı faktörlerin incelenmesi
Investigation of some factors that influence on measurements with wavelength dispersive x-ray fluorescence spectrometer
- Tez No: 415328
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ ERZENEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Rigaku firmasına ait ZSX 1000e Dalgaboyu Ayrımlı X-ışını floresans spektrometresi kullanılarak farklı kütlelerde ve farklı selüloz oranlarında numuneler kullanılmıştır. İlk kısımda farklı kütlelerde ve farklı selüloz oranlarında H_3 〖BO〗_3 numuneleri ve 7 ve 10 tonluk presleme basıncında potasyumnitrat (〖KNO〗_3) numuneleri hazırlanmıştır. Bu kısımdaki amaç Dalgaboyu Ayrımlı X-ışını Floresans (WDXRF) Spektrometreler de element konsantrasyonları karşılaştırılarak numune kalınlığının, numuneye katkılanan selüloz oranının ve presleme basıncının analiz sonuçlarına etkisini araştırmaktır. İkinci kısımda ise analiz için kan serumları filtre kağıdı üzerinde kurutularak X-ışını tüpüne seçilen akım değerlerinin analiz sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Son olarak da dört epilepsi hastasının kan serum ve plazmaları analiz edilerek element konsantrasyonları ölçülmüş ve aynı şartlar altında aynı numuneye ait dört ölçü alınarak sayma istatistiği ile cihazın hassasiyeti test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of samples was conducted in the different masses and different cellulose ratio by using Wavelength dispersive X-ray fluorescent spectrometer of ZSX 1000 of Rigaku firm. In the first part different masses and different cellulose ratio of H_3 〖BO〗_3 samples and potasyumnitrat (〖KNO〗_3) samples with 7 and 10 tons of pressing pressure were prepared. The purpose of this section is by comparing element concentrations to investigate the effect on analysis results the thickness of sample to cellulose ratio of doping in the sample and pressing pressure in Wavelength dispersive X-ray fluorescence (WDXRF) spectrometers. In the second part, blood serum was dried on filter paper to investigate the effect on analysis results of the current value selected in X-ray analysis tube. Finally, elements concentrations were measured in blood serum and plasma of four epilepsy patients by analyzing them and accuracy of the device was tested with the counting statistical by taking four measurements for the same sample under the same conditions.