Farklı ekolojik ortamda yetişen bazı bitkilerde çeşitli ağır metallerin (Cu,Zn,Fe,Mg,Mn,Ni,Hg) incelenmesi
Investigation of various heavy metals (Cu,Zn,Fe,Mg,Mn,Ni,Hg) in some plants in different ecological environments
- Tez No: 553439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ŞENGÜL KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Erzurum ve çevresinde farklı lokalitelerden toplanan Verbascum georgicum Bentham, Verbascum gracilescens Hub.-Mor., Juniperus excelsa Bieb. ve Populus tremula L. türlerinin Pb, Cu, Mn, Fe, Zn ve Ni, ağır metallerinin içerikleri belirlemek amacıyla toplanmıştır. Bu bitkiler ve yetiştikleri toprak örneklerinin Pb, Cu, Mn, Fe, Zn ve Ni, konsantrasyonları Perkin Elmer Optik Emisyon Spektrofotometre (ICP-OES) kullanılarak analiz edildi. Analizler sonucunda bütün bitki türlerinin farklı konsantrasyonlarda bünyelerinde ağır metal biriktirme kapasitesine sahip olduğu tespit edildi. Bulgularımız incelediğimiz Verbascum türlerinin Zn, Mn ve Ni elementlerini diğer iki türden daha yüksek oranda biriktirdiğini ve Verbascum türlerinin bu elementler bakımından kirlenmiş çevrelerin temizlenmesinde güvenilir biomonitor potansiyelleri olduğunu önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In order to determine contents of heavy metal such as Pb, Cu, Mn, Fe, Zn and Ni, of Verbascum georgicum Bentham, Verbascum gracilescens Hub.-Mor., Juniperus excelsa Bieb. and Populus tremula L. collected from different localities by Erzurum vicinity in 2014. These plants and corresponding soil samples were analyzed for their Pb, Cu, Mn, Fe, Zn and Ni, concentration by using Perkin Elmer Optic Emmission Spectrophotometer (ICP-OES). As a result of analyzed all plant samples have the ability to accumulate heavy metals different concentration in their body. Our finding show that Verbascum species which is our study samples much more omount ot uptake Zn, Mn and Ni from the other two species. We suggested that Verbascum georgicum Bentham, Verbascum gracilescens Hub.-Mor., reliable possible biomonitors for Mn, Zn and Ni metals remediation of clean up polluted environment.