Buğday (Triticum aestivum L.) fidelerinde tuz-hidrojen peroksit etkileşiminde çalışan genlerin ifadesi ve antioksidan enzim aktivitesi
Expression of genes which works on salt-hydrogen peroxside interactions on wheat (Triticum aestivum L.) seedlings and antioxidant enzyme activity
  1. Tez No: 415346
  2. Yazar: ÖZLEM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada, buğday (Triticum aestivum cv. Kızıltan, Mirzabey, Tosunbey) fidelerinde tuz, hidrojenperoksit (H2O2) ve tuz-H2O2 etkileşimleri incelenmiştir. Kök, sürgün boyu ve kök, sürgün kuru ağırlığı, klorofil a (kla), klorofilb (klb), toplam klorofil (kla+b), katalaz (CAT) ve glutatyon redüktaz (GR) antioksidant enzim aktiviteleri, prolin miktarı, malondealdehit ve tuz, tuz+H2O2 etkileşimlerinde çalışan MYB73, ERF1, ASN1 ve SRG genlerinin ifadesi belirlenmiştir. Araştırmamızda kullandığımız Kızıltan, Mirzabey, Tosunbey buğday çeşitlerinde kontrol grubuna kıyasla tuz uygulanan gruplarda tuzluluğun kök ve sürgün gelişimini olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Yine tuzluluğun etkisiyle birlikte klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil miktarlarında da bir azalma meydana gelmiştir. Katalaz ve glutatyon redüktaz aktivitelerinde ise tuz stresine bağlı olarak kontrole göre artışlar meydana gelmiştir. Kızıltan, Mirzabey, Tosunbey fidelerine tuz-H2O2 uygulamaları ile tuz uygulaması CAT ve GR enzim aktivitesini arttırmıştır. Gen verilerimiz incelendiğinde ise tuz stresine bağlı olarak kontrole göre tuz uygulamalarında MYB73, ASN1 SRG ve ERF1 gen miktarlarında artış meydana geldiği görülmüştür. Her üç çeşit ve yapılan uygulamalar göz önüne alındığında buğday fidelerinde en fazla gen ifadesinin ASN en az gen ifadesinin ise SRG olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, salt, hydrogen peroxide (H2O2), acid and their interactions were investigated on wheat seedlings (Triticum aestivum cv. Kızıltan, Mirzabey and Tosunbey). Root and root length, root and shoot dry weight, chlorphyl a and b, total chlorophyl (a+b) amount, catalase, glutation reductase enzyme activity as well as gene expressions during salt and salt-(H2O2) interactions were investigated. Salt negatively affected shoot and root develeopment on wheat cultivars Kızıltan, Mirzabey and Tosunbey used in this study. In addition, amount of chlorophyl a, chlorophyl b and total chlorophyl also decreased with salt appilications. Amount of pigment was relatively higher on seedlings applied with salt and salt-hydrogenperoxside. Catalaz (CAT) and glutation reductase (GR) activites were higher than the control treatment. Both salt and salt-hydrogenperoxside treatments increased the CAT and GR activities. Salt treatments also increased gene expression of MYB73, SRG and ERF1 When both cultivars and salt treatments were considered, ASN1 expression was highest, SRG was the lowest.