İskenderun Körfezinde dağılım gösteren Patella caerulea L., 1758 (Gastropoda) türünde ağır metal birikiminin saptanması
Determination of heavy metal accumulation in Patella caerulea L., 1758 (Gastropoda) distributed in İskenderun Bay
  1. Tez No: 415347
  2. Yazar: KÜBRA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi içerisinde, bölgesel ve mevsimsel olarak temelde farklı kirlilik yüklerine ve yoğunluklarına sahip sucul ortamlardaki ağır metal konsantrasyonlarının mevcut durumu, mevsimsel değişimi ile çalışmanın yapıldığı istasyonlardaki sucul canlıların ne miktarda ağır metal kirliliğinden etkilendikleri ve ağır metallerin canlıların en çok hangi dokularında birikim gösterdikleri belirlenmiştir. İskenderun Körfezi içerisinde birbirinden farklı kirlilik türü ve yoğunluğundaki 8 istasyondan (Çevlik limanı, Kaleköy Sahili, Konacık Limanı, Arsuz Sahili, İskenderun Sahili, Payas Limanı, Dörtyol Limanı ve Yumurtalık Limanı) birbirini takip eden 2 mevsimde (Sonbahar ve İlkbahar) P. caerulea türüne ait toplamda 160 birey örneklenmiştir. P. caerulea bireylerinin kas, solungaç ve karaciğer dokularından alınarak yapılan çalışmada solungaç dokunun diğer dokulara göre her iki mevsimde de metal yoğunluğu daha iyi gösterdiğini ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada dokularda ölçülen metallerin düzeyleri bakımından metaller arası ilişki Fe>Zn>Al>Cd>Co>Pb>Cu>Ni>Cr>Mn şeklindedir. Fe değeri en yoğun olarak sonbahar mevsiminde Kaleköy ve İskenderun istasyonlarında ölçülmüştür. Aynı zamanda Patella caerulea'nın kabuk büyüklüğü ile yumuşak doku Cd düzeyi arasında negatif bir ilişki belirlenmiştir. Bu durum gelişim düzeyine bağlı olarak Cd birikim düzeyinin artış gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, current situation and seasonal change of heavy metal concentrations, which have different amounts of pollution loads and concentrations regionally and seasonally, in İskenderun Bay is determined. It is also determined that how these heavy metal concentrations effect aquatic organisms situated in İskenderun Bay. 160 organisms of P. caerulea species which collected from 8 stations that have different amounts of pollution loads and different pollution types (Çevlik Port, Kaleköy Coast, Konacık Port, Arsuz Coast, İskenderun Coast, Payas Port, Dörtyol Port, Yumurtalık Port) are sampled in both spring and autumn. As a result of this study it is detected that for both two seasons, gill tissue is a better indicator for heavy metal concentration compared to liver tissue and muscle tissue. It is also detected that heavy metal concentrations varies due to types of metals and concentrations amounts occured in showned order; Fe>Zn>Al>Cd>Co>Pb>Cu>Ni>Cr>Mn. The highest concentration amount for Fe was seen in tissues collected from Kaleköy and İskenderun stations in autumn. It is also seen that there is a negative relationship between shell size of Patella caerulea and Cd amount in soft tissue which shows that Cd amount in soft tissue increases with growth of the organism.