Doğu Anadolu Bölgesi alabalık işletmelerinde merkezi kayıt sistemi ve hastalık tablosu
Businesses in the central registry system and disease table trout in the Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 415356
  2. Yazar: UĞUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME KÜÇÜKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük illerinden olan Elazığ ve Tunceli'de bulunan yedi işletmeye ait (Keban Alabalık A.Ş, Baysallar Balık A.Ş, Ortadoğu GEF Su Ürünleri Ltd. Şti, Emtia Su Ürünleri Ltd. Şti, Artuğ Su Ürünleri Ltd.Şti, Türkaylar Alabalık Ltd.Şti, Yöntürkler Alabalık Ltd.Şti.) bağımsız ve bağımlı değişkenlerin incelenmesi ve bu değişkenlerin birbirleri üzerindeki etkilerinin saptanmasıdır. Çalışmada seçilen işletmelerin teknik ve yapısal durumlarını belirlenmiş ve gerekli bilgiler temin edilmiştir. Bu bilgilere, işletmenin sahip veya çalışanları ile her ayın sonunda yüz yüze görüşme yapılarak ulaşılmış ve bu veri akışı aylık olarak (toplam 12 ay) sağlanmıştır. Bağımlı değişkenlerden olan ve önemli bir durum saptama olarak değerlendirilen hastalık tablosu ve hastalık durumunda kullanılan tedavi şekli, 7 işletme içinde yıl boyunca izlenmiş ve hastalıkların daha çok bakteriyel kaynaklı olduğu ve kış aylarında nüks ettiği bildirilmiştir. İşletmelerde en fazla Yersiniozis, Soğuk Su Vibriosisi, Streptokokkozis ve enfeksiyonlarına rastlanmıştır. Bu enfeksiyonlara maruz kalan 7 işletmede mortalite oranı (MO) en yüksek olan Keban Alabalık A.Ş. (% 27), en düşük olan ise Emtia Su Ürünleri Ltd. Şti. (% 13,3) olarak saptanmıştır. Hastalıklarla mücadelede işletme çalışanları tarafından antibiyotik ağırlıklı bir tedavi şekli uygulanmış bu amaçla Florfenolin, Oksitetrasiklin, Eritromisin ve vitamin kullanılmıştır. Yem değerlendirme oranı (YDO) yönünden değerlendirildiğinde ise elde edilen veriler söz konusu tüm işletmelerde neredeyse aynı seyirde devam ettiği gözlenmiştir (Ortalama 1.07 kg yem/kg balık). Bağımsız değişkenler göz önüne alındığında tüm işletmelere ait en düşük ve en yüksek su ve oksijen parametre değerleri yıl boyunca izlenmiş ve birbirine yakın olarak bulunmuştur. Su sıcaklığı ortalama 6,1-27 oC; oksijen ise ortalama 7,3-8,6 ppm arasında değişimler göstermiştir. Söz konusu işletmelere ait yeterli sayıda araç–gereç ve cihazlar bünyelerinde hali hazırda mevcut olup yıl boyunca boylama, yemleme, transfer gibi faaliyetlerde kullanılmıştır. Bu durum iş verimliliğini artırmış, zaman kaybını önlemiş ve doğabilecek her türlü stres kaynaklı durumların önüne geçmiş yâda stresi minimal seviyeye indirerek hastalıkların yayılmasına engel olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect on each other of these variables and to investigate as independent and dependent variables and of the largest seven farms (Keban Trout Co., Inc. Baysal Fish, Middle East GEF Water Products Co., Ltd.. Co., Ltd. Commodities Fisheries. Inc. Artuğ Water Products Co., Türkaylar Trout Co., Yöntürkler Trout Co.) in Elazig and Tunceli of the largest provinces of Eastern Anatolia. The technical and structural states of the farms selected in the study were determined and relevant information was provided. This information was obtained with face to face interview at the end of each month with the farm owner or employee and this data stream was provided by making a monthly (total 12 months). The case study used in case of disease and disease treatment that are regarded as dependent variables were followed for 7 farms along the year and was reported bacterial origin of diseases and more recurrence in the winter months. Cold water vibriosis, Streptococcus and Yersinia infections have been found as maximum in the farms. The highest mortality rates (MO) was Keban Trout Co. (27%) in 4 farms exposed to these infections, while the lowest was Emtia Water Products Ltd.. Sti. (13,3%). Treatment of antibiotics was applied by farm employees in combating disease and used fluorophenol, oxytetracycline, erythromycin and vitamins. The data obtained when feed conversion ratio (FCR) evaluated in terms has been observed that continued almost the same cruise (average 1.07 kg feed / kg fish) in these farms. The lowest and highest values of water and oxygen parameters were monitored throughout the year and were found to be close to each other belonging to independent variables. The average water temperature was showed from 6.1 to 27 ° C; the average oxygen showed from 7.3 to 8.6 ppm. Sufficient tools and equipment belonging to these farms were readily used in activities such as longitude, feeding, transfers throughout the year. All stress-related situations were reduced or had been an obstacle to the spread of disease because of it was observed that this situation increased the work efficiency, prevented loss of time.