Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerindeki alabalık işletmelerinin karşılaştırmalı yapısal ve ekonomik analizi
Comparative structural and economic analysis of rainbow trout farms located in Eastern Anatolia and Mediterranean regions
- Tez No: 301767
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR, YRD. DOÇ. DR. E. MAHMUT KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesi'nde (Elazığ, Erzurum, Malatya) ve Akdeniz Bölgesi'nde (Antalya, Isparta) alabalık yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal durumlarının ortaya konması ve ekonomik yönden analiz edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, araştırma yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 103 işletme incelenmiş olup bu işletmelerin 27 tanesi Malatya, 24 tanesi Isparta, 19 tanesi Antalya, 19 tanesi Elazığ ve 14 tanesi Erzurum illerinde faaliyet göstermektedir. İşletmeler hukuki yapılarına göre incelendiğinde, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki işletmelerin 39'u şahıs, 17'si Ltd.Şti, 3'ü A.Ş., 1'i kooperatif; Akdeniz Bölgesi'ndeki işletmelerin ise 34'ü şahıs, 6'sı Ltd.Şti, 2'si A.Ş., 1'i üniversite işletmesinden oluştuğu tespit edilmiştir. İşletmelerdeki işgücü üzerine yapılan analizde en fazla aile işgücünün 2.0'lık oran ile Erzurum ilinde, en fazla erkek işgücünün 1.66'lık oran ile yine Erzurum ilinde, en fazla kadın işgücünün ise 0.48'lik oran ile Isparta ilinde mevcut olduğu tespit edilmiştir.Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki kafes işletmelerinin aktif sermaye miktarlarının (Erzurum ilinde 2.617.043 TL, Malatya ilinde 1.592.570 TL ve Elazığ ilinde 3.268.982 TL), havuz işletmelerinin aktif sermaye miktarlarından (Erzurum ilinde 257.867 TL, Malatya ilinde 509.461 TL) çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Aynı durum Akdeniz Bölgesi'ndeki işletmeler incelendiğinde havuz-kafes işletmelerinin benzer şekilde en yüksek aktif sermaye ile çalıştığı görülmüştür. Sabit ve değişir maliyetler incelendiğinde hem Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki işletmelerin hem de Akdeniz Bölgesi'ndeki işletmelerin tamamında değişir maliyetlerin sabit maliyetlerden çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify the general structure and analyze the economical structure of the salmon torut cultivators which are located in Eastern Anatolia Region (Elazığ, Erzurum, Malatya) and Mediterranean Region (Antalya, Isparta).In the examination part of the study, questionnaire method has used as research method. In this research, 103 salmon trout cultivators were reviewed which 27 of these are in Malatya, 24 in Isparta, 19 in Antalya, 19 in Elazığ, 14 in Erzurum. When the cultivators were analized by their legal structures, it was identified that; in Eastern Anatolia Region, 39 cultivators are family companies, 17 cultivators are limited companies and 1 cultivator is cooperative. In Mediterranean Region 34 cultivators are family companies, 6 cultivators are limited companies, 2 cultivators joint-stock companies and 1 is university company. If the cultivators were analized by their work power, it was identified that the cultivators in Erzurum have the highest work power with the ratio of 2.0 and the highest man work power with the ratio of 1.66 is in Erzurum as well. Otherwise, the highest woman work power with the ratio of 0.48 is in Isparta.It was identified that in Eastern Anatolia Region, the active capital amounts of lattice cultivators (Erzurum city 2.617.043 TL, Malatya city 1.592.570 TL ve Elazığ city 3.268.982 TL) is higher than the pool cultivators (Erzurum city 257.867 TL, Malatya city 509.461 TL). When the cultivators in Mediterranean Region were analized, it was identified that the lattice-cage cultivators work with similar high active capital amount. Conclusively, it was ascertained that the running costs are higher than the fixed costs for all companies in Eastern Anatolia Region and Mediterranean Region.