Trabzon ve Giresun illerindeki çeşitli hastanelerde izole edilen Klebsiella pneumoniae suşlarında antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi ve beta-laktamaz genlerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistancy profiles and beta lactamases genes of Klebsiella pneumoniae strains isolated from trabzon and gi̇resun hospitals
  1. Tez No: 415372
  2. Yazar: MERYEM GEZİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ŞABAN BERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Public Health, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Antibiyotiklerin klinik kullanıma girmesinin ardından kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç meydana gelmiştir. Bunların içerisinde en yaygın olan grup beta laktamazlardır. Bu çalışma da Trabzon ve Giresun illerindeki hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae suşlarının antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi ve bu iki ildeki betalaktamaz genlerinin çeşitlerinin ve sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 2013-2014 yılları arasında Akçabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi ve Giresun Devlet Hastanesi'nin çeşitli kliniklerinden RTEÜ Fen Ed. Fak. Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'na gönderilen örneklerden izole edilen 81 adet Klebsiella pneumoniae suşları 16S rRNA gen sekansı ile doğtulandıktan sonra PZR yöntemi ile betalaktamaz genleri tespit edildi. Klonlama sonucu elde edilen plazmitler sekans için Macrogen'e gönderildi ve sekans sonuçları değerlendirildi. Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde çalışılan 26 örneğin Ampisilin-sulbaktam ve trimetoprim-sulfometaxazol antibiyotiklerine yüksek oranda dirençlilik gösterdiği, imipenem ve meropenem antibiyotiklerine karşı oldukça duyarlı olduğu gözlendi. Giresun Devlet hastanesi'nde çalışılan 55 örneğin seftazidim ve sefazoline dirençlilik gösterdiği ayrıca Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde çalışılan örneklerle benzer olarak imipenem ve meropenem antibiyotiklerine karşı duyarlı olduğu saptandı. Ayrıca yapılan çalışma sonunda blaIMP, blaOXA-48, blaOXA-58, blaPER-2, blaGES, blaVIM, blaVEB, blaNDM-1 direnç genleri tespit edilemezken, 40 suşta blaSHV, 10 suşta blaTEM,10 suşta blaCTX-M1,1 suşta blaCTX-M2,9 suşta blaOXA-23, 2 suşta bla0XA-24 ve 2 suşta blaOXA-51 saptandı.
Özet (Çeviri)
Following the introduction of antibiotics in clinical use, resistancy to antibiotics has occurred in bacteria. In these antibiotics, beta lactamases are the first one. In this thesis, investigation of antibiotic resistance profiles and diversity of beta lactamase genes in Klebsiella pneumoniae strains from the hospitals in Trabzon and Giresun provinces was aimed. In this study, it was found beta lactamase genes by PCR in 81 Klebsiella pneumonia strains from Akçaabat Haçkalı baba State Hospital and Giresun State Hospital to our laboratuaries. The cloned samples obtained from PCR fragments were sequenced by Macrogen Inc. According to antibiotic resistance studies, the most effective antibiotics against the bacteria from Akçaabat Haçkalı baba State Hospital were imipenem and meropenem, although ampicilline-sulbactam and trimetoprime-sulfometaxazole were not effected. The most effective antibiotics against the bacteria from Giresun State Hospital were imipenem and meropenem, too. Also these strains were resistant to seftazidim and sefazoline. Although there weren't any blaIMP, blaOXA-48, blaOXA-58, blaPER-2, blaGES, blaVIM, blaVEB, and blaNDM-1genes in alla isolates, blaSHV, blaTEM, blaCTX-M1, blaCTX-M2, blaOXA-23, blaOXA-24, and blaOXA-51 were found in 40, 10, 10, 1, 9, 2, and 2 isolates, respectively.