Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü keman derslerinde öğrenme stratejilerinin kullanımı ve etkililik düzeyi
Usage and effectiveness level of learning strategies in violin lessons in fine arts high school music departments
  1. Tez No: 593742
  2. Yazar: RESULHAN BAHADIR HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü keman derslerinde Öğrenme Stratejilerinin kullanımı ve etkililik düzeyini ölçmektir. Çalışmada adayların keman dersini öğrenirken kullandıkları stratejilerin düzeylerini öğrenim görülen sınıf, cinsiyet, kemandaki deneyim gibi çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmada bir diğer amaç olarak, öğrencilerin keman dersini öğrenirken kullandıkları stratejiler arasındaki ilişkilere açıklık getirilmesi de amaçlanmıştır. Bu çalışma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Rize, Trabzon, Giresun, Ordu illerindeki güzel sanatlar liselerinin müzik eğitimi bölümünde öğrenim gören 85 keman öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerin keman öğrenirken kullandıkları stratejileri belirlemek amacıyla“Enstrümantal Müziği Çalışırken ve Öğrenirken Kullanılan Stratejiler Ölçeği”ile“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Kişisel bilgi formunda araştırmanın değişkenleriyle ilgili 12 madde bulunmaktadır.“Enstrümantal Müziği Çalışırken ve Öğrenirken Kullanılan Stratejiler Ölçeği”ise beş alt boyuttan ve 39 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, ve standart sapma tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar için t-testi ve Anova testi kullanılmıştır. Anova testi uygulandıktan sonra sonuçların hangi grubun lehine olduğunu belirlemek için Scheffe testi kullanılmıştır. Verilen analizinden elde edilen sonuçlarda öğrencilerin keman dersinde kullanmış oldukları stratejilerden en yüksek düzeyde anlamayı izleme stratejisi, en düşük düzeyde ise dikkat stratejisini kullandıkları belirlenmiştir. Stratejiler arasındaki en yüksek ilişkinin yineleme stratejisiyle anlamayı izleme stratejisi arasında olduğu görülmüştür. Öğrencilerin motivasyonları tekrar stratejisi üzerinde etkili olurken, öğrencilerin akademik başarılarnın ve devam-devamsızlık durumlarının öğrenme stratejilerin üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the usage and the effectiveness of learning strategies in the violin lessons in Fine Arts High School Music Department. In the study, levels of the strategies used by the candidates in learning the violin course were examined according to various variables such as class, gender and violin experience etc. As another aim of the study, it is aimed to clarify the relationships between the strategies used by the students while learning the violin lesson. This study is conducted with 85 students studying in Fine Arts High School Music Departments in Rize, Trabzon, Giresun, Ordu; in 2018-2019 academic year.“Scale of the Strategies Used When Learning and Working on the Instrumental Music”and“Personal Information Paper”are used to find out the strategies the students use when they learn violin. The personal information paper consist of 12 items related to variables of study.“Scale of the Strategies Used When Learning and Working on the Instrumental Music”is comprised of five inner categories and 39 factors. The definitive statistical methods of percentage, the arithmetic mean and the standard deviation are used in the analysis of the data which is collected in the research. Additionally, T-test and the Anova test are used for the comprisons between the groups. Scheffe test is used to find out which group is in countenance according to the results after the applying of the Anova test. According to the results of the analysis of the datas; it was determined that students used understanding strategy at the highest level and attention strategy at the lowest level among the strategies they used in violin lesson. It is understood that the highest relation between the strategies is between the iteration and the watching out the understanding methods. While the motivation of the students is effective on the repetition method, the academic achievements and the continuance statement is effective on the learning strategies.