Kiral kaliks[4]aren-bazlı tiyoüre türevlerinin sentezi ve enantiyoseçici 1,4-katılma reaksiyonlarında katalizör olarak kullanımı
Synthesis of chiral calix[4]arene-based thiourea derivatives and their use as catalysts in enantioselective 1,4-addition reactions
- Tez No: 415374
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SIRIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, literatürdeki prosedürlere göre p-ter-bütil fenol kullanılarak p-ter-bütil kaliks[4]aren sentezlendi ve daha sonra bu başlangıç maddesi iki basamaklı bir reaksiyon dizisi ile diamin türevine dönüştürüldü. (±)-trans-1,2-Diaminosiklohekzan, D- ya da L- tartarik asit kullanılarak enantiyomerlerine yarıldı ve elde edilen enantiyosaf 1,2-diaminosiklohekzan türevleri ftalik anhidrit ile mono korunmaya tabi tutuldu. Mono-korunmuş amin izotiyosiyanat türevine dönüştürülerek kaliks[4]aren diamin ile reaksiyona sokuldu. Kaliksaren bazlı tiyoüre katalizörlerinin sentezi için son basamak ise hidrazin hidrat ile EtOH içerisinde muamele sonucunda koruma grupları kaldırıldı ve -NH2 kısmından metillendi. p-ter-bütilfenolden çıkarak primer amin türevi sentezlendi. Sentezlenen primer amin türevi siklohekzandiaminin izotiyosiyanat türevi ile etkileştirildi, koruma grubu kaldırıldı ve alkilleme yapıldı. Bunun sonucunda tersiyer amin grubu içeren tiyoüre bazlı kiral bir katalizör elde edildi. Elde edilen ürünler kristallendirme, kolon kromatografisi ya da her ikisi ile saflaştırılarak yapıları FTIR, 1H NMR ve 13C NMR teknikleriyle aydınlatıldı. Optikçe aktif bileşiklerin çevirme açıları ölçüldü. Daha sonra bu bileşikler çeşitli enantiyoselektif tepkimelerde kiral katalizör olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, according to literature procedures using p-tert-butyl phenol, p-tert-butyl calix[4]arene was synthesized and then the starting material was converted to the diamine derivative with a two-step reaction sequence. (±) -trans-1,2-diaminocyclohexane was cleaved into its enantiomers using D- or L-tartaric acid and the resultant was subjected enantiopure 1,2-diaminocyclohexane derivatives mono protected with phthalic anhydride. Mono-protected amine is converted to the isothiocyanate derivative and it was reacted with calix[4]arene diamine. Calixarene-based thiourea catalyst for the synthesis of the final step, the protective groups removed by treatment with hydrazine hydrate in EtOH and it was methylated -NH2 moiety. p- tert- butylphenol out of the primary amine derivative was synthesized. The synthesized primers were interacted with an amine derivative of isothiocyanate derivative of cylolohekzanediamine, the protecting group was removed and alkylation was performed. Thiourea was obtained based catalyst containing a chiral tertiary amine groups in consequence. The compounds were obtained after crystallization, column chromatography or both. The structures of the synthesized compounds were identified by FTIR, 1H NMR 13C NMR and optical rotation measurements were also included. Then, this compound was used as chiral catalysts in various enantioselective reactions.