Mimarlıkta prekast yapı elemanlarının işlevsel, geometrik özellikleri ve taşıyıcı sistemle olan ilişkisi
The relationship between functional, geometric attributes of precast building elements and bearing systems in architecture
  1. Tez No: 415406
  2. Yazar: YUNUS DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada prekast yapı elemanları tanıtılmış, bu elemanlar hakkında bilgiler verilmiştir.“ Mimarlıkta Prekast Yapı Elemanlarının İşlevsel, Geometrik Özellikleri Ve Taşıyıcı Sistemle Olan İlişkisi”başlığı altında hazırlanan tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, prekast yapı elemanlarının özelliklerini ve kullanıldığı alanlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, prekastın malzemesinin nasıl meydana geldiğini ve planlamadan başlayıp, üretim daha sonrasında montaja kadar olan süreç detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Konuyla alakalı olara prekast cephe elemanlarının taşıyıcı sistemle ilişkileri, nasıl montaj yapıldığı, montaj sırasında hangi malzemeler kullanıldığı ve dekoratif prekast elemanları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca prekast cephe elemanlarının her geometrik şekile uyduğunu örneklerle gösterildiğini, doğada olan motiflerin benzerlerinin prekasta uyarlandığını ve antik dönemde kullanılan dekoratif ürünlerinin prekast yapı malzemeleriyle tekrardan üretildiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, prekast yapı elemanlarının işlevsel açıdan fayda değerlerini, yapı yüzünün tasarımı ve uygulamasında ne gibi kolaylık sağladığı, geçmişte dekoratif eleman olarak kullanılıp Türkiye'deki uygulamalarda ise taklit edilip uygulandığını belirterek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the precast construction structures are introduced with given explanations. The thesis consist of 3 following sections including The functional, geometrical and bearing properties of precast structures under the topic of“The relationship between functional, geometric attributes of precast building elements and bearing systems in Architecture”. In the first section, the general definition about precast structures is given with the information of where these structures are used in the construction business. In the second section, the detailed information about the whole process of production of precast structures including the material content, planning of activities, production and installation processes. On the subject, the information about relationship of precast façade structures with the bearing system, installation methods and the materials used during the installation together with the information on decorative precast structures are presented. Besides, the appropriateness of precast structures for any geometrical shapes with the examples are presented. In addition, the information of the adjusted precast structures with the natural motifs and the re-production of construction materials used in the ancient history by using precast structures are presented. In the third section, the functional effectuality of precast structures are defined with the information of being used as decorative structures in the history and with imitated versions on the practice in Turkey.