Çalışan ve çalışmayan kadınlarla eşlerinin nedensellik ve sorumluluk yüklemeleri ve evlilik doyumları
  1. Tez No: 41541
  2. Yazar: FATMA AKFIRAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEHRA DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kadının çalışma durumu, evlilik doyumu ve eşler ile kendisi nin ve eşinin olumsuz hipotetik eş davranışı için yaptıkları nedensel ve sorumluluk yüklemeleri araştırılmıştır. Ayrıca, bu yüklemeler ile evlilik doyumu arasındaki kore lasyonlar da incelenmiştir. Evlilik doyumunu ölçmek için Evlilik Yaşamı Ölçeği, yüklemeleri ölçmek için ise İlişki Yükleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere 2 (kadının çalışma durumu: çalışan ve çalış mayan) x 2 (kadının evlilik doyumu: doyumlu ve doyumsuz) x 2 (eşler: kadın ve eşi) faktörlü son faktör tekrar ölçümlü varyans analizi uygulanmıştır. Bu çözümleme üç nedensel (odak, istikrarlılık, genellik) ve üç sorumluluk (niyet, güdü, suçlama) yük leme boyutlan için ayrı ayrı yapılmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre, kadının ev lilik doyumu nedensel ve sorumluluk yüklemelerini etkilemektedir. Kadının doyum suz olduğu çiftler, olumsuz eş davranışının nedenini eşe yüklemekte ve nedeni istik rarlı ve genel olarak algılamaktadırlar. Bu denekler, aynı zamanda davranışı kasıtlı, bencilce ve suçlanmaya değer olarak algılamaktadırlar. Doyumsuz kadınlar eşlerine göre olumsuz eş davranışını, daha bencilce güdülenmiş olarak algılamaktadırlar. Ay rıca, kadınlar eşlerine göre olumsuz eş davranışını daha çok suçlanmaya değer olarak algılamaktadırlar. Kadının çalışma durumu temel etki olarak anlamlı bulunmamıştır. Kadının çalışma durumu, evlilik doyumu ve eşler ortak etkisi niyet boyutundaki yük lemeleri etkilemektedir. Çalışan doyumsuz kadınlar ve çalışmayan-doyumsuz kadın ların kocaları olumsuz eş davranışını daha çok kasıtlı olarak algılamaktadırlar. Yuka rıda özetlenen bulgular, literatürdeki araştırma bulguları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate causal and responsibility attribu tions on negative hypotetical spouse behaviour of women and their husbands with respect to women's working position, marital satisfaction and spouses. In addition, correlations between the scores of attributions measures and the scores of Marital Li fe Scale were analyzed through Pearson Product Moment Correlation Technique. In order to measure marital satisfaction and attribution, a Marital Life Scale and Relati onship Attribution Measure were used.The data were assessed througt an analysis of variance with a 2 (women's working position: employed and unemployed) x 2 (ma rital satisfaction: satisfied and unsatisfied) x 2 (spouses: women and her husband) factorial design with repeated measures on the last factor. This analysis is conducted for each of the three causality ( locus, stability, globality) and three responsibility (in tention, motivation, blame) attribution dimensions. The results of the analysis of variance revealed that marital satisfaction of woman attributions causality and responsibility. In marital relations where woman is unsatisfied, couples attributed negative spouse behaviour to their partner and percei ved the cause as global and stable.Unsatisfied woman and their husbands, saw their spouses' behaviour as more likely to be motivated by selfish concern, and to be in tentional and blameworty. Unsatisfied woman perceive negative spouse behaviour as more selfishly motivated compare to their husbands.Woman, were seen their spouses' behaviour as more blameworthy.Woman' s working position is not a significant main effect in either analysis. Employed women who are unsatisfied with their marriage and husband of unsatisfied women who are unemployed perceive negative spouse be haviour more intentional. There has been found a high negative correlation between the scores of Relationship Attribution Measure and the scores of Marital Life Scale. The findings were discussed by the light of the related research in literature. 11