Çaresizlik eğitiminde kullanılan materyalin sonraki göreve benzerliği ve algılanan öneminin çaresizlik üzerindeki etkileri
- Tez No: 41542
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
34 BÖLÜM IV ÖZET Bu çalışmada öğrenilmiş çaresizlik durumunda görülen performans gerilemesinin çaresizlik eğitiminde kullanılan materyalle ilgili durumsal faktörlerden etkilenip etkilenmediği incelenmiştir. Bu amaçla iki ayrı deney gerçekleştirilmiştir. Birinci deneyde çaresizlik eğitiminde kullanılan materyalin sonraki görevin materyaliyle benzer ve farklı olmasının çaresizliğe etkisi incelenmiştir. İkinci deneyde ise çaresizlik eğitiminde kullanılan testin denek için önemi yönergeler yoluyla manüpüle edilerek, sonraki test görevindeki performansa etkisi ölçülmüştür. Deneylerden elde edilen bulgular, çözümsüz ve çözümlü problem grupları arasında fark olmadığım yani verilen çaresizlik eğitiminin sonraki görevdeki performansı etkilemediğini göstermiştir. Bunun nedeninin verilen çaresizlik eğitiminin miktarı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY This study was performed to examine whether the situational factors of the material which are used in helplessness training influence the symptoms of the helplessness. In this study two experiments were done. In Experiment 1, the influence of the similarities and differences between helplessness and subsequent task material on the helplessness was examined. In experiment 2, the effects of the perceived importance of the helplessness material which is manipulated by instructions on the subsequent task performance were measured. The results of these experiments showed that there were no differences between unsolvable and solvable problem groups so the helplessness training didn't affect subsequent task performance. It may be related to the amounts of the helplessness training.