Bafa Gölü'nün makrobentik omurgasızlarının ve su kalitesinin belirlenmesi
The determination of Lake Bafa's macrobentic invertebrates and water quality
- Tez No: 415427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Nisan 2013 ve Mart 2014 tarihleri arasında Muğla-Aydın sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü'nde yapılmıştır. Bafa Gölü'nde belirlenen 5 istasyonda aylık olarak alınan su örneklerinin bazı fiziko kimyasal özelikleri ve gölden aylık olarak toplanan bentik makro omurgasızların taksonomisi ve dağılımları incelenmiştir. Bu çalışmada, Bentik makro-omurgasızlar seçilen istasyonlarda Crustacea, Gastropoda, Bivalvia, Polychaeta, Arachnida ve Insecta sınıflarına ait 6 cins, 12 tür düzeyinde olmak üzere 18 takson ve 26509 birey olarak belirlenmiştir. Bentik örneklerin arasında en baskın grup Bivalvia olurken bu grup Mytilus marioni (Locard 1889) türü ile temsil edilmektedir. Ayrıca, Bentik örneklerinin baskınlık, sıklık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri yapılmıştır. Araştırma da tespit edilen fiziko-kiyasal parametrelerin ortalama (min–mak) değerleri sırasıyla; su sıcaklığı; 22,90°C,(11,90-31,30°C), pH; 8,26 (6,95-9,35), tuzluluk %012,95 (2,92-30,91), elektriksel iletkenlik; 20,88 mS/cm (10,27-47,49), Çözünmüş oksijen; 7,52 mg/l (2,88-12,46), Toplam çözünmüş katı madde; 14,80 mg/l (5,37-42,81), oksijen doygunluğu; %93,40 (%40,30-155,00), olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonunda Bafa Gölü'nün bentik canlılar yönünden zengin olduğu ve 2.sınıf su kalitesine sahip ötrof bir göl olduğu anlaşılmıştır (Klee, 1991)'e göre Barlas (1995).
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Lake Bafa, which is located in the boundaries of Aydın Muğla, in between 2013 April and March 2014. In 5 determined stations at Lake Bafa, certain physico-chemical characteristics of water samples, which were taken from Lake Bafa, and the taxonomy and dispersion of macro benthic invertebrates, which were also collected from Lake Bafa, were analyzed. In this study, 18 taxons and 26509 individuals which are consist of 6 classis and 12 species that are belonged to Crustacea, Gastropoda, Bivalves, Polychaeta, Arachnida and Insecta were identified at the stations determined to the benthic macro-invertebrates. The most predominant group among the benthic samples is Bivalves and the representative of this group is Mytilus marioni (Locard 1889) In addition, the analyses of dominancy, frequency, diversity and similarity of the Benthic samples were carried out. The average values (min max) of physico-chemical parameters determined in the study were determined respectively; 22,90°C, (11,90-31°C), pH; 8,26(6,95-9,35) salinity 12,95% (2,92-30,91), electrical conductivity; 20,88 mS/cm (10,27-47,49), dissolved oxygen; 7,52 mg/l (2,88-12,46), Total suspended solid matter; 14,80 mg/l (5,37-42,81), oxygen saturation; 93,40% (40,30- 155,00%). At the result of the study, it is determined that Lake Bafa is a eutrophic lake whose water quality is 2. class and the Lake is also rich in benthic organisms Klee, (1991) to Barlas, (1995).