Bafa Gölü'nün makrobentik organizmaları ve bazı fizikokimyasal değişkenleri
Macrobentic organisms and physicochemical variables of Bafa Lake
- Tez No: 328458
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH KOÇAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Bafa Gölü'nden seçilen 10 istasyonda makrobentik omurgasız gruplara ait birey sayıları, biyokütle değerlerindeki değişimler ve istasyonlardaki baskın olan türleri araştırmak için Ağustos-Eylül 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çevresel değişkenlerin bentik faunanın dağılımı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla sıcaklık, tuzluluk, elektriksel iletkenlik, pH, çözünmüş oksijen, besin tuzları, klorofil-a, askıda katı madde miktarı ve sedimentin organik karbon içeriği ölçülmüştür. Mevsimsel tuzluluk değişimleri ile karakterize olan gölde, yaz döneminde yapılan tuzluluk ölçümleri 13,1-14,3 psu arasında değişmektedir. Makrobentik organizmaların toplam birey sayısı ile tuzluluk arasında ve organizmaların toplam biyokütlesi ile sıcaklık arasında pozitif yönde bir korelasyon bulunmuştur. Çalışma döneminde, Bafa Gölü ortalama toplam fosfat değerleri açısından hipertrofik koşulları göstermektedir. Bununla birlikte, ortalama seki disk derinliği göz önüne alındığında ötrofik, ortalama klorofil-a değerleri açısından ise mezotrofik olarak değerlendirilir.Gölde Anthozoa, Polychaeta, Oligochaeta, Bivalvia, Gastropoda, Crustacea ve Insecta olmak üzere 7 gruba ait bireylere rastlanmıştır. Tüm istasyonlarda, hem birey sayısı hem de biyokütle değerleri açısından Bivalvia ve Chironomidae baskın gruplardır. Birey sayıları ve biyokütle değerleri göz önüne alındığında Chironomidae ve Oligochaeta grupları arasında oldukça yüksek korelasyonlar elde edilmiştir. Gruplar içinde en yüksek baskınlık değerlerine sahip olan Bivalvia grubu sadece Mytilaster marioni ile temsil edilmiştir. Bunu Gastropoda grubundan Ecrobia ventrosa takip etmiştir. Belirlenen gruplar içinde en düşük baskınlık değeri ise Crustacea ve Anthozoa gruplarına aittir.Elek analizi sonuçlarına göre, kum yüzdesi oranı gölün doğu kısmına doğru artmıştır. Toplam biyokütle ve bolluk değerleri, sedimentteki organik karbon içeriği ile negatif korelasyon göstermiştir.Farklı noktalardan sisteme giren kirletici kaynaklardaki artışların tuzluluk değerlerindeki mevsimsel değişimler kadar göl ekosisteminde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to investigate the number of individuals and the changes in biomass values belonging to macro-benthic invertebrate groups and the dominant species within each group at ten selected stations from Bafa Lake between August-September 2010. In order to determine the relationship between the distribution of benthic fauna and environmental variables, temperature, salinity, conductivity, pH, dissolved oxygen, nutrients, chlorophyll-a, total suspended solids and carbon content of the sediment were measured. In the lake which is characterized by seasonal salinity variations, the values ranged between 13,1 and 14,3 psu in the summer period.A positive correlation was found between the total number of individuals of macro-benthic organisms with salinity and between total biomass with temperature. In the study period, Bafa Lake showed hypertrophic condition in terms of average total phosphate values. However, considering the average chlorophyll-a values, the Lake can be evaluated as mesotrophic and according to the average secchi disk depth, the lake showed eutrophic conditions.In the lake, the individuals belonging to seven groups such as Anthozoa, Polychaeta, Oligochaeta, Bivalvia, Gastropoda, Crustacea and Insecta were encountered. At all stations, Bivalvia and Chironomidae were dominant groups either number of individuals or biomass. Considering the value of biomass and number of individuals, high correlations were obtained between Chironomidae and Oligochaeta groups. Bivalvia which had the highest dominance in the groups was only contributed by Mytilaster marioni. This group was followed by Ecrobia ventrosa (Gastropoda). Crustacea and Anthozoa had the lowest dominance in the determined groups.According to the results of grain-size analysis, the sand ratio increased through the eastern part of the lake. The total biomass and abundance values showed a negative correlation with the organic carbon content of the sediments.It is concluded that the increase in pollution sources that flow into the system from different points have an impact on the lake ecosystem as well as the seasonal changes in salinity values.