Bafa Gölü'nün balık faunası ve bazı ekonomik türlerin biyo-ekolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of fish fauna anad bio-ecological characteristic economical species in Bafa Lake
  1. Tez No: 415428
  2. Yazar: HATİCE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında, Büyük Menderes Havzası'nda yer alan Bafa Gölü'nün balık faunası araştırılmış ve ekonomik öneme sahip bazı balık türlerinin biyo-ekolojik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma, Nisan 2013 veMart 2014 tarihleri arasında aylıkperiyotlarda yapılan arazi çalışmalarıile gölde belirlenen 5 farklı istasyonda gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda 11 familya (Atherinidae, Syngnathidae, Anguillidae, Gobiidae, Moranidae, Centrarchidae, Sparidae, Poecilidae, Cyprinodintidae, Cyprinidae, Mugilidae)'ya ait 15 tür tespit edilmiştir. Bunlar; Anguilla anguilla (L., 1758), Aphanius fasciatus (Valenciennes, 1821), Atherinaboyeri Risso,1810, Carassius gibelio (Bloch, 1782), Chondrostoma meandrense Elvira, 1987, Chelon labrosus (Risso, 1827), Cyprinus carpio L., 1758, Dicentrarchus labrax (L., 1758), Gambusia affinis (Baird & Girard, 1853), Knipowitschia caucasica (Berg, 1916), Lepomis gibbosus (L., 1758), Lizaramada (Risso, 1827), Mugil cephalusL., 1758, Sparusaurata L., 1758, Syngnathus abaster Risso, 1827'dır. Buradaki ekonomik balık türlerinden olan Anguilla anguilla, Carassius gibelio, Mugil cephalus, Liza ramada populasyonlarının bazı biyo-ekolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, su kalitesi yönünden gölün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda su sıcaklığı, pH, elektrik iletkenliği, tuzluluk, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, toplam çözünmüş katı madde, Nitrat azotu (NO3-N), Nitrit azotu (NO2-N), Amonyum azotu (NH4-N), Ortofosfat fosforu (PO4-P) değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Located in Büyük Menderes Basin Bafa Lake fish fauna was researched and bio-ecological characteristics of some economical important fish species were examined. This study made between April 2013–March 2014 with monthly fieldwork set out in the lake took place in 5 different stations. 15 species belonging to 11 families were identified as a result of the fieldwork (Atherinidae, Syngnathidae, Anguillidae, Gobiidae, Moranidae, Centrarchidae, Sparidae, Poecilidae, Cyprinodantida, Cyprinidae, Mugilidae). These are; Anguilla anguilla (L., 1758), Aphanius fasciatus (Valenciennes, 1821), Atherina boyeri Risso, 1810, Carassius gibelio (Bloch, 1782), Chondrostoma meandrense Elvira, 1987, Chelon labrosus (Risso, 1827), Cyprinus carpio L., 1758, Dicentrarchus labrax (L., 1758), Gambusia affinis (Baird & Girard, 1853), Knipowitschia caucasica (Berg, 1916), Lepomis gibbosus (L., 1758), Liza ramada (Risso, 1827), Mugil cephalus L., 1758, Sparus aurata L., 1758, Syngnathus abaster Risso, 1827. Wherein the bio-ecological characteristics of the economic fish species Anguilla anguilla, Carassius gibelio, Mugil cephalus, Liza ramada populations were determined in detail. Also in terms of water quality of the lake, some physical and chemical properties have been investigated. Included that; water temperature, electrical conductivity, pH, salinity, dissolved oxygen, oxygen saturation, total dissolved solids, nitrate nitrogen (NO3-N), nitrite nitrogen (NO2-N), ammonium nitrogen (NH4-N), orthophosphate phosphoru (PO4-P) were assessed.